19 Feb

Projekt „Re-Akcje 2”

Rate this item
(0 votes)
by re.akcje
/ in Archiwum

Do 15 marca br. będą przyjmowane zgłoszenia do drugiej edycji projektu wystawienniczo – krytycznego „Re-Akcje”

Wernisaż, również po raz drugi raz postanowiono zrobić na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP, w tym roku zapraszamy od 10 kwietnia aż do Nocy Muzeów na finisaż zaplanowany na 17/18 maja 2014 r.

Czym jest pomysł „Re-Akcji”, z założenia cykliczny? Jest działaniem kilkutorowym…rzeczywiście zasadą naczyń połączonych, gdyż założyłyśmy, że skoro jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, że kierunki związane z kreowaniem działań kulturalnych znajdują się na Akademii Sztuk Pięknych, należy to wykorzystać w działaniu. Po pierwsze, zwrócenie uwagi na siebie nawzajem, studentów oczywiście, ale też wyeksplikowanie tej uważności w formie zdań opisujących pracę. W tej sytuacji powstało najważniejsze założenie regulaminowe, że należy opisać pracę/artefakt (w ten sposób zgłosić) nie swoją, tylko wybrać kogoś podczas przeglądu semestralnego. I tu kolejne założenie narzuciło się samo, do wystawy zgłosić można prace powstałe podczas semestru zimowego danego roku akademickiego. To niewiele obostrzeń.

Zatem po pierwsze nauka obserwacji prac nie swoich i wyboru prac interesujących dla osób z kierunków krytyka artystyczna czy animacja kultury. Chciałyśmy wybudować sytuację kreowania działania, a nie tylko uczenia się o nim. Można powiedzieć być odpowiedzialnym za wybór, a z drugiej strony mieć aktywny udział w tworzeniu wystawy.

Konteksty długofalowe tego działania zakładają możliwość rozbudowania, o współpracę
z innymi ośrodkami akademickimi w kraju, otwarcie tej inicjatywy na społeczność Trójmiasta (otwarte pracownie dla mieszkańców pomorskiej Metropolii), ale też wykształcenie świadomych potrzeb środowiska animatorów kultury, krytyków poszukujących nowych narzędzi do opisywania sztuki Młodych.

Mamy nadzieję, że za rok rozbudujemy projekt o warsztaty krytyczne, że w ogóle będziemy ewoluować w stronę rozbudowania koncepcji, nie tracąc oczywiście z oczu celu podstawowego – wykorzystania bliskości, w której się znajdujemy na Akademii, przyszli kuratorzy i krytycy z kształtującymi się „na naszych oczach” twórcami.

Nie sposób tego nie doceniać, a tym bardziej nie wykorzystać.

Nad projektem patronat objęły: Format, Arteon independent.pl, trojmiasto.pl.

„Re-Akcje 2”, 10.04-18.05.2014, ASP Gdańsk, Wydział Rzeźby i Intermediów ASP,

Mała Zbrojownia Plac Wałowy 15.

Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk

MINoS/Laboratorium Badawcze +/- ∞

Wernisaż:

Wydział Rzeźby i Intermediów ASP

Mała Zbrojownia Plac Wałowy 15

10.04-18.05.2014

Menager projektu: Justyna Machnio,  (Justyna Machnio absolwentka ASP w Gdańsku, a także studentka studiów MSU na kierunku Historia Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka krytycznego bloga o sztuce w-swiecie-sztuki.blogspot.com. Z wykształcenia animator kultury, historyk sztuki. Z fascynacji kurator, krytyk. Jest współzałożycielką i pierwszą prowadzącą galerii studenckiej START przy ASP w Gdańsku. Współpracuje z Fundacją Inicjatyw Społecznych się zrobi. Fascynuje się sztuką i kulturą, szczególnie końca lat. 80. oraz obecną sztuką współczesną i różnymi jej uwikłaniami także pozaartystycznymi.

Pomysłodawca: Anna Włodarska  (Anna Włodarska przez ostatnie lata: asystent reżyserów i dramaturg m.in.: Jana Klaty, Mai Kleczewskiej, Pawła Łysaka (również asystent Dyrektora), inicjator własnych przedsięwzięć z pogranicza teatru, muzyki i instalacji performatywnej (m.in. podczas Festiwalu Prapremier). Od półtora roku studentka ASP w Gdańsku, w działaniu realizuje myślenie i współtworzenie sztuki współczesnej)

Read 8522 times Last modified on Wednesday, 19 February 2014 12:34