11 Gru

Katalog Entropii Sztuki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
by ALICJA JODKO
/ in Archiwum
25 lat Galerii Entropia we Wrocławiu, Otwarcie Katalogu Entropii Sztuki, 22 listopad 2013r. 25 lat Galerii Entropia we Wrocławiu, Otwarcie Katalogu Entropii Sztuki, 22 listopad 2013r.

Projekt "Katalog entropii sztuki" jako całość (wystawa, publikacja, zdarzenia towarzyszące pod tym samym tytułem) jest jednocześnie wielowątkową próbą ujęcia działalności Galerii Entropia na przestrzeni 25 lat jej istnienia.

Ze strony Galerii Entropia programowa kontestacja podziałów w obrębie sztuki - nie tylko teoretycznych ale także pokoleniowych i środowiskowych - znajduje swój wyraz w odwróceniu idei katalogu gromadzącym teraz w miejsce opisów klasyfikacyjnych same dzieła -  rzeczywiste i zmysłowe obiekty artystyczne  przewrotnie odnoszące się do nieuporządkowanego zbioru haseł i niejako dyskutujące z ogólnymi pojęciami, trendami czy nastawieniami zgodnie z zamysłami autorów biorących udział w wystawie.
Wystawa "Katalog entropii sztuki" jest pomyślana jako kolekcja prac ulokowanych we wnętrzach szufladek autentycznych szaf katalogu bibliotecznego, wokół którego powstanie aranżacja przestrzenna angażująca wszystkie pomieszczenia Galerii zamieniając ją w hipertekst czy w totalną bazę danych. Do udziału w tej ekspozycji zaprosiliśmy blisko dziewięćdziesięciu artystów różnych mediów i specjalności.  Realizacje przyjęły rozmaite formy - teksu, obiektu, przestrzennej aranżacji wnętrza szufladki, niektóre są mobilne, interaktywne, wydają dźwięk czy emitują obraz. Każda z osobna i jako wielogłosowa całość odnoszą się do zagadnień i kategorii sztuki, redefiniują je i interpretują, igrając jednocześnie z samą ideą klasyfikacji.  Integralną częścią projektu "Katalog entropii sztuki" jest publikacja pod tym samym tytułem /katalog + dvd/ . W ramach zdarzeń towarzyszących wystawie planujemy projekcje, koncerty oraz działania o charakterze performance na bazie medium filmowego i w żywiole akustycznym (także z wykorzystaniem struktury katalogowej jako instrumentu i pudła rezonansowego).  Niejednoznaczność hasła "Katalog Entropii Sztuki" trafnie oddaje charakter całości projektu jak i ducha Galerii Entropia. Katalog występuje tu zarówno w znaczeniu sytemu informacyjno-wyszukiwawczego, materialnego obiektu meblowego, publikacji towarzyszącej wystawie jak i idei porządkowania danych, która przecież prędzej czy później musi zderzyć się z entropią… jak wszystko. Entropia występuje tu zarówno jako nieunikniony proces zachodzący we wszelkich sferach rzeczywistości, jako funkcja, za pomocą której można opisać różnorodność, niepewność czy losowość systemu, jako miara sposobów, na jakie można ułożyć elementy układu bez zmiany jego elementów makroskopowych i wreszcie jako nazwa Galerii, w której to wszystko ma miejsce i odbywa się od 25 lat w kontekście sztuki. Sama galeria jako taka jest miejscem komunikowania się sztuki z odbiorcą, miejscem przepływu informacji o sztuce, a co za tym idzie - zgodnie z teorią informacji - miejscem przepływu entropii. Sztuka występuje tu jako szeroka, otwarta dziedzina, której granice redefiniowane są w sposób ciągły i nieprzewidywalny.  


25 lat Galerii Entropia we Wrocławiu, Otwarcie Katalogu Entropii Sztuki, 22 listopad 2013r.

Czytany 5487 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 styczeń 2014 21:19