22 Gru

TRANSFER do muzeum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
by marta czyż
/ in Archiwum

Najpierw był projekt przeszklonego pawilonu zawieszonego nad dachami wrocławskiego Muzeum Architektury. Teraz architekci przenieśli swój pomysł do muzealnych wnętrz, by pokazać, jak ów pawilon mógłby być zaaranżowany. W Muzeum Architektury otwarto wystawę pracowni KameleonLab zatytułowaną „TRANSFER”.

Wystawa to czwarta już odsłona zainicjowanego przez MA w 2013 roku projektu „Archi-box”, czyli nowej przestrzeni do prezentacji najciekawszych zjawisk we współczesnej architekturze. Od początku roku w Archi-boxie gościły  dwie polskie pracownie - Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury i +48 Grupa Projektowa - oraz polsko-włoskie biuro AION.  Celem projektu, jak od początku podkreślali kuratorzy Archi-boxu, jest przedstawienie widzom nie tyle gotowej wystawy zrealizowanych bądź będących w fazie realizacji projektów, ile samego procesu pracy nad konkretnym architektonicznym zadaniem, gdzie ekspozycja jest już momentem finałowym.

Tym razem gośćmi Muzeum Architektury jest wrocławska pracowania KameleonLab, założona w 2007 roku przez Rafała Specylaka i Kubę Woźniczkę. Wielokrotnie nagradzani w konkursach i plebiscytach architektonicznych, są również laureatami nagrody publiczności w finale cyklu warsztatów „Akcja-kreacja” w 2011 roku, podczas którego stworzyli projekt wykreowania nowej przestrzeni strefy wejściowej do Muzeum Architektury. Nie zajmując się samym fizycznym wejściem, zaproponowali zawieszenie nad dachami muzeum świetlnego wabika, czyli przeszklonego pawilonu, który widoczny z daleka wskazywałby drogę do muzeum potencjalnym odwiedzającym.

Zwycięski projekt pracownia KameleonLab postanowiła kontynuować i pokazać raz jeszcze, tym razem od środka. W przestrzeni Archi-boxu zobaczymy więc, co architekci zaplanowali we wnętrzu szklanego pawilonu.

Marta Czyż

TRANSFER. KameleonLab

wystawa czynna do 2 lutego 2014 roku

Muzeum Architektury we Wrocławiu

ul. Bernardyńska 5


Czytany 5874 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 luty 2014 14:55