22 Gru

Wielcy malarze w Narodowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
by marta czyż
/ in Archiwum

Pokazywana we wrocławskim Muzeum Narodowym wystawa „Kolekcja Hermansdorferów” to obowiązkowa lekcja powojennej sztuki polskiej.

 Nie tylko tej powstałej we Wrocławiu, choć wrocławscy artyści są tu niewątpliwie najliczniej reprezentowani. Nie ma na Kiedy w 1964 roku Mariusz Hermansdorfer otrzymał swój pierwszy obraz (jako nagrodę za recenzję Wystawy Ziem Odzyskanych), nie przepuszczał pewnie, że stanie się on zalążkiem imponującej, liczącej dziś ponad 300 dzieł sztuki, prywatnej kolekcji. Choć może właśnie jemu – wychowanemu w domu, w którym sztukę poważano i chętnie się nią otaczano – taki scenariusz przyszedł do głowy. Tym pierwszym obrazem był „Jeździec w czarnej kurtce” Eugeniusza Gepperta, który dziś otwiera wystawę w Narodowym. A jednocześnie stanowi klucz do całej imponującej kolekcji. Józef Hałas, Zdzisław Jurkiewicz, Alfons Mazurkiewicz, Henryk Stażewski, Zdzisław Beksiński, Leon Tarasin, Magdalena Abakanowicz, Edward Dwurnik – to tylko kilka z wielkich nazwisk, jakie zaprezentowano na wystawie. Każde z nich należy dziś do kanonu polskiego malarstwa i wywarło (cały czas wywiera) niezaprzeczalny wpływ ma młodszych pokoleniowo twórców. Jednocześnie kolekcja ta stanowi przegląd najważniejszych trendów, jakie pojawiły się w sztuce polskiej po 1945 roku – od koloryzmu, przez strukturalizm, ekspresjonizm, abstrakcję czy konceptualizm lat 70-tych, aż do wymykającej się wszelkim „szufladkom” twórczości Lebensteina bądź Jerzego Nowosielskiego. Nie zabrakło, mnie osobiście zachwycających, rysunków Waldemara Cwenarskiego.Nie ma na ekspozycji dzieł, które choćby w najmniejszym stopniu kwestionowały wartość tych zbiorów. Mariusz Hermandorfer, kurator, krytyk i przez 30 lat dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, umiał doskonale wybrać do swej kolekcji artystów, których dorobek jest dziś wizytówką polskiej szkoły malarstwa. Z wieloma z owych twórców udało mu się również zaprzyjaźnić, dzięki czemu na wystawie zobaczyć możemy portrety samego Hermansdorfera autorstwa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej czy Janiny Żemojtel. Przyjemnym akcentem jest również urządzona w niewielkiej, osobnej sali kameralna wystawa prac Zbigniewa Makowskiego z lat 1958 – 2008. 
„Kolekcja Hermansdorferów” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to wystawa, którą z pewnością należy zobaczyć. Prócz lekcji o polskiej sztuce powojennej przynosi ona również czystą przyjemność przebywania „w towarzystwie” najlepszych, mądrych i po prostu pięknych dzieł.

Marta Czyż

Kolekcja Hermansdorferów
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
26 listopada 2013 - 19 stycznia 2014

 

Kolekcja Hermansdorferów

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

26 listopada 2013 - 19 stycznia 2014

Czytany 6734 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 luty 2014 11:11