13 Mar

"Cudze Oblicza" - wystawa prac Jadwigi Mydlarskiej Kowal

by format

Jadwiga Mydlarska Kowal w duecie z Wiesławem Hejno stworzyła ponad 30 niezwykłych opraw wizualnych do spektakli. 

Ich współpraca rozpoczęła się od „Polskich szopek i herodów”. Na Małej Scenie dla Dorosłych, którą razem stworzyli powstało kilkanaście niezwykłych przedstawień. Wśród nich na uwagę zasługuje tryptyk „Fenomen władzy”, na który złożyły się takie spektakle jak „Proces”, „Faust” i „Gyubal Wahazar”. Pokazała w nich w sposób niezwykle plastyczny różne aspekty problemu władzy. Olbrzymie lalki z wykrzywionymi grymasami na twarzach i wyliniałymi włosami, wytrzeszczające oczy, uwięzione w ciasnej, klaustrofobicznej przestrzeni. Mydlarska tworzyła w spektaklach dla dorosłych światy przesycone przeczuciem śmierci .Dodatkowo jakby na przekór upiornej stylistce spektakli dla dorosłych tworzyła baśniowe, przepiękne scenografie do spektakli dla dzieci między innymi takich jak „Córka Króla Mórz”, „Szewczyk Dratewka”, „Baśń o Smoku Strachocie”. Na początku niezrozumiana przez środowisko i krytykę wreszcie zdobyła uznanie. W 2000 roku została wyróżniona między innymi dwoma prestiżowymi nagrodami - w Katowicach otrzymała „Złotą Maskę”, a we Wrocławiu „Złotą Pacynkę” Niestety nie zdążyła dokończyć wielu projektów i zrealizować licznych planów artystycznych. Zmarła w 2001 roku we Wrocławiu.

Na wystawę składają się rysunki,  projekty  scenograficzne i lalki autorstwa Jadwigi Mydlarskiej Kowal.  To około 40 projektów, które Mydlarska stworzyła we wrocławskich teatrach na przestrzeni 20 lat swojej pracy, zaczynając od jej pierwszych projektów, wybitnego tryptyku „Fenomen Władzy”, aż po jedne z jej ostatnich prac do spektakli „Śmieszny Staruszek” czy „Córka króla mórz”. Wystawa "Cudze Oblicza" to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć prawdziwe teatralne lalki i projekty  z tych przedstawień, które dawno już zeszły z afisza. Tworzymy w galerii namiastkę teatralnego świata, prezentując i zderzając dwa światy sceniczne- ten dla dorosłych i ten dla dzieci. 

Wiesław Hejno o Jadwidze Mydlarskiej Kowal:

Jadwiga nie była typowym scenografem. Typowy scenograf dostaje tekst, reżyser mówi mu narysuj i scenograf rysuje, składa rysunki i zanosi je do pracowni. Jadwiga rysując miała wątpliwości. Nie rysowała jednego szkicu. Zaczynała kilka rysunków jednocześnie. Według mnie podczas pracy funkcjonowała w rodzaju szlachetnego transu. Zadanie scenograficzne natychmiast ożywiało jej umysł, przywoływało skojarzenia, które uzewnętrzniała. Nasza praca wyglądała tak, że na podłodze Jadwiga rozkładała projekty, omawialiśmy je i wybieraliśmy jeden, może dwa, nad którymi Jadwiga miała popracować. Po paru dniach przynosiła nową serię obrazków i ta nowa seria była pogłębieniem wybranego wcześniej materiału.

Centrum Kultury ZAMEK,  pl. Świętojański 1, Wrocław

Finisaż 21 marca (piątek):

godz. 17.00

Otwarte warsztaty lalkarskie  prowadzone przez scenografkę z  Wrocławskiego Teatru Lalek  Panią Beatę Tomczyk. Podczas warsztatów  uczestnicy poznają jak wygląda warsztat i praca scenografa, jak powstają  i jak są zbudowane lalki teatralne.  Poznają różne rodzaje lalek  teatralnych oraz nauczą się je animować. Lalka teatralna staje się  postacią teatralną dopiero w  rękach aktora , dzięki tym warsztatom  można będzie stać się na chwilę aktorem lalkowym i nauczyć się jak  współpracować  z lalką na scenie.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: 71 349 32 81
Limit: 25 miejsc

godz. 18:00

Finisaz w Galerii Zamek
godz. 18.30

Prezentacja filmu "Bogini Cudzych Obliczy"  w reżyserii Krzysztofa  Mironowicza z 1998 zrealizowanego w TVP Wrocław. Jest to monograficzny  film poświęcony Jadwidze Mydlarskiej - Kowal. Portret nieżyjącej już  scenografki, w którym scenografka opowiada  o swojej pracy w  teatrze.