23 Kwi

Marcin Podolec. Małe gesty.

by format

 

29 kwietnia o godzinie 19:00, we wrocławskiej Galerii Komiksu i Ilustracji Tymczasem zostanie otwarta wystawa Małe gesty Marcina Podolca.

W programie wernisażu znajduje się spotkanie z autorem połączone z pokazem tworzenia komiksu. Student animacji PWSFTviT w Łodzi, pomimo młodego wieku (23 lat), ma już na swoim koncie kilka cenionych i nagrodzonych albumów komiksowych i jest uznawany za najzdolniejszego twórcę komiksów młodego pokolenia. Debiutował w wieku 17 lat komiksem edukacyjnym Ser-ce o chorobach układu krążenia (rysunki wspólnie z Anną Miśkiewicz). Kapitan Sheer, wydany przez Kulturę Gniewu, jest jego właściwym debiutem albumowym. Z komiksu publikowanego na blogu stał się tytułem zinowym, trafiając po drodze na stronę amerykańskiego wydawnictwa Top Shelf. W 2010 roku Kapitan Sheer doczekał się zbiorczego wydania, które zaowocowało wieloma recenzjami, a także drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010. Kolejny jego komiks ukazał się w 2011 roku i było to Czasem do scenariusza Grzegorza Janusza. Fantastycznie narysowana i napisana opowieść przyniosła autorom uznanie krytyki, czytelników a także nagrody (m.in od Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy polski komiks roku). Czasem został również uznany komiksem 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Kolejne komiksy Marcina Podolca autorskie Wszystko zajęte i Fugazi Music Club ukazały się kolejno w 2012 i 2013 roku. Każdy z tych albumów jest dojrzały formalnie. Podolec czuje świetnie medium i potrafi bardzo dobrze opowiadać obrazem. Jego komiksy są na tyle ciekawe i efektownie wizualnie, a narracja tak sprytnie poprowadzona, że tam, gdzie zachodzi konieczność, bez problemu tuszuje i rekompensuje mielizny scenariusza. Autor nie zwalnia tempa i w tym roku planuje premierę kolejnego albumu Podgląd do scenariusza Daniela Chmielewskiego.                                                       Oprócz komiksów, Podolec tworzy także animacje, ilustracje i grafiki użytkowe. Jest współautorem animacji do programu Wszystko o kulturze w TVP2. Przygotował oprawę rysunkową i animacyjną kampanii Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi , a także okładkę płyty Achtung, Polen! Zespołu Skowyt.

Galeria Komiksu i Ilustracji działa we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" od kwietnia 2013 roku.Do tej pory w galerii można było oglądać prace takich artystów jak: Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Krzysztof Owedyk.

Wystawa czynna do 20 maja

CK Zamek, Wrocław

Z materiałów prasowych organizatora