25 Kwi

Preludium do malarstwa – fotografie Józefa Hałasa w mia Art Gallery

by Marta Czyż

 

Józef Hałas – nestor wrocławskiej sztuki, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i jeden z najważniejszych twórców polskiej szkoły malarstwa.

To właśnie malarstwo jest tym medium, w którym zyskał swój bardzo indywidualny styl i przez pryzmat którego jest postrzegany od kilkudziesięcioleci.  Tym razem jednak - po raz pierwszy – artysta pokaże publiczności swoje fotografie zrobione w latach 60-tych XX wieku.

Wystawa „[Rytmy] światła”, którą od 9 do 23 maja pokaże wrocławska mia Art Gallery, to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o źródła malarskich inspiracji Józefa Hałasa. Prezentowany na niej zbiór zdjęć jego własnego autorstwa, nigdy wcześniej nie pokazywany publicznie, zawiera migawki z licznych podróży profesora, fotografie napotkanych miejsc i postaci.

Wiele spośród nich to zatrzymane w kadrze krajobrazy, natura bowiem od początku jest dla Hałasa głównym źródłem twórczych odniesień i najważniejszą z inspiracji. To wnikliwej, drobiazgowej obserwacji przyrody zawdzięczamy takie cykle obrazów, jak „Góra”, „Piony, skosy” czy „Małe i Duże Ikony”. Teraz – dzięki prezentowanym zdjęciom – możemy przekonać się, ile z owych artystycznych rozwiązań miało swój początek właśnie na fotografii.  Fotogramy Hałasa to notatki chwili, ale jednocześnie bezcenny dowód na syntetyczne patrzenie artysty i jego abstrakcyjny zmysł postrzegania.

Atrakcją wystawy są dwie różne pory jej prezentacji – dzienna, we wnętrzach, oraz nocna w formie świetlnych projekcji na elewacji galerii. Te ostatnie będzie można oglądać od wtorku do soboty w godzinach od 20 do 2 w nocy, w trakcie trwania ekspozycji.

Marta Czyż

[RYTMY] ŚWIATŁA. Józef Hałas - wystawa fotografii.

9 - 23 maja 2014

mia ART GALLERY

ul. Czysta 4 (parter Galerii na Czystej), Wrocław

www.miaartgallery.com

wystawa czynna od wtorku do soboty

[DZIEŃ] 14:00 - 20:00

[NOC] 20:00 - 2:00