16 Cze

Design półkowy - idea

by domar

 

Celem wystawy jest pokazanie grupy polskich produktów z różnych branż, które zasługują na miano dobrze zaprojektowanego przedmiotu, a przy tym są rozpoznawalne i łatwo dostępne.

Dobrze zaprojektowane i dobre jakościowo produkty coraz ofensywniej opanowują półki polskich sklepów. Robiąc codzienne zakupy jednocześnie obcujemy z dobrym rodzimym designem, który wielokrotnie zabieramy ze sobą do domu.

Tradycyjnie miejsca, gdzie zobaczyć można dobrze zaprojektowane przedmioty to festiwale i galerie prezentujące design oraz salony wyposażenia wnętrz. Mnogość festiwali, wyspecjalizowanych galerii, oraz salonów meblowych zapewnia nam dostęp do najgorętszych trendów w światowym wzornictwie. Duże imprezy czy wystawy mają to do siebie, że często pokazuje się na nich rodzaj wzorniczego kuriozum – projekty unikatowe, bywa , że jednorazowe, funkcjonujące bardziej w sferze sztuki niż projektowania użytkowego. Problematyczna jest także dostępność prezentowanych na nich produktów: często można kupić je tylko na zamówienie, a i ceny potrafią skutecznie wyczyścić konto.  

Choć czasem tego nie zauważamy, dobry design towarzyszy nam na co dzień. W ostatnich latach wzornictwo na najwyższym poziomie spotkać możemy w miejscach nam najbliższych: osiedlowym sklepie spożywczym, drogerii, aptece, a nawet uprawiając sport w parku. Po 2000 roku coraz więcej polskich firm z różnych branż odchodzi od krzykliwej stylistyki charakterystycznej dla pierwszej dekady transformacji by zwrócić się w stronę oszczędnych form, akcentowania funkcjonalności przedmiotów i czytelnych informacji. Marki, które znamy od dawna, odważnie zmieniają swoje oblicza, zwracając także uwagę starannie opracowanym brandingiem. Nie rezygnując z tradycji odświeżają swoją ofertę, którą obudowują w nową jakość wizualnego przekazu. Wcale nie znaczy to, że musimy za nie więcej zapłacić. Polskie marki, aby móc konkurować z zagranicznymi koncernami, stawiają na powszechna dostępność: rozwijają sieć handlową i utrzymują ceny na stałym poziomie. Dzięki temu, my konsumenci, odkrywamy je na nowo, bo dobre wzornictwo po prostu leży na sklepowych półkach. Zabierając je ze sobą do domu nie tylko doceniamy starania producentów, aby dać nam wysokiej jakości produkt, ale też mamy realny wpływ na kształtowanie gustów estetycznych naszych domowników. 

W krajach skandynawskich kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez dobrze zaprojektowane i łatwo dostępne wzornictwo ma już długą tradycję. W Polsce ten trend edukacyjny dopiero się kształtuje, ale bez wątpienia rodzimy producenci odgrywają w nim coraz ważniejsza rolę. Stawiając na półce kosmetyk w oryginalnym opakowaniu, czy delektując się niektórymi produktami spożywczymi jednocześnie dostarczamy bodźców naszemu odczuciu estetyki.  Naturalne jest, że chcemy otaczać się przedmiotami, pod wieloma względami,  dobrze zaprojektowanymi.  Jednak nasze codzienne, zakupowe wybory mają szerszy zasięg. Biorąc pod uwagę aspekt konsumenckiego patriotyzmu – kupując polskie produkty wspieramy lokalnie działających przedsiębiorców, dajemy impuls do tworzenia nowych miejsc pracy, a tym samym mamy realny wpływ na rozwój rodzimej gospodarki.  Dzięki naszym wyborom rynkową konkurencję wygrywają te firmy, które świadomie tworzą swoją dobrą markę i swoje produkty. Firmy, które przedkładają nasze zaufanie i przywiązanie do ich oferty ponad chęć szybkiego zysku. 

Żeby zaprosić do swojego domu dobre wzornictwo wystarczy wyprawa na zakupy i przekonanie, że nie jest nam wszystko jedno, jakimi przedmiotami się otaczamy.

Wśród wybranych przez jurorów przedmiotów znalazły się m.in.:

Piwo Łomża „Za minimalistyczny, offowy design, który podkreśla swojskie, rodzime korzenie i za design thinking, który uratował „bączka” (popularna w Polsce pękatą butelkę o pojemności 33 ml.)

Kosmetyki Tołpa  „Produkty i opakowania produktów tej marki wyróżniają się na tle konkurencji, kreują wizerunek marki TOŁPA bazującej na naturalnych składnikach. Ekonomiczne, proste, minimalistyczne, w neutralnych, stonowanych kolorach.”

Rowery ROMET „Jeśli rower, to Romet! Przyjemnie powrócić do marki znanej z dzieciństwa, tym bardziej, że dzisiaj oferta Rometu jest bardzo szeroka, dostosowana do potrzeb i gustów rowerowiczów. Romet proponuje różnorodną kolorystykę, formy, zdobienia, dodatki. Dobre ramy i osprzęt wzbudzają zaufanie i gwarantują bezpieczeństwo jazdy.”

Wystawa trwa do 30.06.2014

Kontakt:

Galeria Wnętrz DOMAR:
Katarzyna Świętek / 665 910 304 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Profundo Public Relations:
Wanda Modzelewska / 503 002 335/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.