18 Cze

Trevor Paglen Ostatnie obrazy, Galeria Starmach, Miesiąc Fotografii w Krakowie

by julita deluga

 

W Galerii Starmach jeszcze tylko do 27 czerwca można obejrzeć bardzo ciekawą wystawę Trevor Paglen Ostatnie obrazy, prezentowaną w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Obszerne informacje na temat koncepcji całego przedsięwzięcia możemy znaleźć w materiałach prasowych organizatorów:

„Pod koniec 2012 roku na orbitę okołoziemską został wysłany satelita telekomunikacyjny EchoStar XVI. Na jego pokładzie znalazł się m.in. silikonowy dysk, na którym zostało zapisane 100 starannie wybranych zdjęć. Kiedy na Ziemi znikną już ostatnie ślady naszej cywilizacji, w kosmosie wciąż będą krążyć pozostałości sztucznych satelitów takich jak EchoStar XVI. Fotografie znajdujące się na jego pokładzie będą ostatnimi obrazami, jakie po nas pozostaną. 

Trevor Paglen na potrzeby projektu Ostatnie obrazy przez pięć lat opracowywał selekcję zdjęć opowiadających historię ludzkości. Następnie zaprosił do współpracy grupę twórców, badaczy, filozofów i aktywistów, którzy dokonali  wyboru docelowych 100 fotografii. To właśnie wskazane przez nich obrazy znalazły się na dysku wysłanym na orbitę. Projekt Paglena jest próbą zmierzenia się z ideą stworzenia całościowego opisu rzeczywistości za pośrednictwem fotografii. Artysta zadaje fundamentalne pytanie o sens tego rodzaju przedsięwzięć i bada mechanizmy stojące za próbami opowiadania historii za pomocą obrazów.”

Julita Deluga

Czas trwania wystawy: 17.05-27.06.2014

pon-pt 11.00-18.00

19-20.06 nieczynne