10 Wrz

Tajemnica mandali - wystawa Janusza Leśniaka w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie

by redakcja

 

W dniu 4 października 2014 o godz. 13.00 w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Janusza Leśniaka Tajemnica mandali. Ekspozycja będzie czynna już od 12 września.

Od 2008 w jego pracach jest to gra światła i cienia będąca próbą wizualizacji procesu przekształcania chaosu w harmonię. Nieruchome obrazy fotograficzne ukazują metamorfozy mandali i cienia. Najnowsze fotografie to zmiana sposobu obrazowania i odmienne struktury przestrzeni od występujących dotychczas w jego twórczości.
Podczas wernisażu wystawy Janusza Leśniaka odbędzie się pokaz jego autorskich filmów Człowiek jest snem cienia, będących kontynuacją twórczości fotograficznej (leśniaki-mandale) . Są to sekwencje przebiegające w czasie - w rzeczywistych krajobrazach i wnętrzach powstają oniryczne, filmowe obrazy tworzących się mandali i cienia o zróżnicowanym wyrazie i dynamice. W trakcie projekcji wystąpią gitarzyści : Piotr Domagała i Michał Nagy, z których każdy reprezentuje odrębną tradycję muzyczną. Improwizowana muzyka powstaje jako efekt swobodnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Jest to wyjątkowe spotkanie dźwięku i obrazu przygotowane specjalnie z okazji wernisażu wystawy. Muzyka inspirowana filmami autora, zawiera elementy folku, jazu i współczesnej awangardy. Muzycy podczas koncertu wykorzystają szerokie instrumentarium gitarowe, od gitary klasycznej, przez gitary elektryczne po instrumenty etniczne.
Wydarzenie jest częścią II Nowohuckiego Festiwalu Sztuki. To dwudniowe święto sztuki współczesnej, obejmujące wystawy, koncerty, warsztaty i happeningi. Ideą przedsięwzięcia jest łączenie i przenikanie różnych nurtów i gatunków sztuki – począwszy od uważanych za tradycyjne: malarstwa, grafiki, fotografii oraz rzeźby, po nie do końca jeszcze poznany performance. Organizatorami są Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencja Artystyczna GAP w Krakowie

Janusz Leśniak jest artystą fotografem, twórcą znanym jako autor zdjęć ze swoim cieniem, nazywanych leśniakami. 

Pierwsza taka fotografia powstała na samym początku związków autora z fotografią. Jego twórczość od połowy lat 80. skupiła się wyłącznie na tworzeniu zdjęć z cieniem. Zdecydowana jej większość jest zdominowana tym motywem, stanowiącym projekt życia. W 2008 rozpoczął cykl fotografii nazywanych leśniaki-mandale. Od 2013 wykonuje nowy cykl - mandali symultanicznych, a od 2014 realizuje autorskie filmy o metamorfozach cienia i mandali w nowej rzeczywistości wizualnej.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) od 1977 roku. Pracuje i mieszka w Krakowie.
O wartości zdjęć Leśniaka świadczy fakt, że nie mają one ani polskiego ani światowego odpowiednika. W ten sposób okazuje się być jednym z najbardziej konsekwentnych polskich fotografów niezależnym od jakichkolwiek wpływów (K. Jurecki - Culture.pl). Leśniaki-mandale są syntezą twórczości artysty, która ujawnia podstawową zasadę całej fotografii. Leśniak wypracował własną stylistykę, której nie ma we współczesnej fotografii i to nie tylko polskiej (A. Saj - Format).
Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach: Museum of Modern Art w Nowym Jorku - MoMA (USA), Museum of Fine Arts w Hudson MFAH (USA), Bibliotheque nationale de France w Paryżu (Francja), Polaroid Collection Cambridge (USA), New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie NOMA (USA), Canadian Museum of Civilization w Gatineau/Ottawa (Kanada), Muzeum Historii Fotografii oraz Historycznym w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie i we Wrocławiu, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Janusz Leśniak pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie od lat 70. Więcej informacji na łamach Wikipedii.

Janusz Leśniak o swojej twórczości:
Pierwszą fotografię ze swoim cieniem, zanotowanym z pełną świadomością tego faktu, wykonałem jako nastolatek. Od 1985 zacząłem fotografować wyłącznie swój cień. Jak każda rzecz w sztuce mająca swój początek w czasie przeszłym, tak i cień występował już w poleolicie i obecnej w nim naskalnej sztuce antropomorficznej, bogatej w sylwetkę człowieka.
Mój cień jest bezimienny i nie ma twarzy, więc każdy oglądający może wejść w moją rolę - fotografa wskazującego na fragment rzeczywistości, wewnątrz której się znajduje. Podświadomość może łączyć się tutaj ze świadomością podczas integracji psychiki. Symboliczny i syntetyczny tego obraz najwymowniej oddaje mandala, uważana za najważniejszy symbol w całej kulturze (według Junga: korona wszystkich symboli). Od 2008 w moich mandalach jest to gra światła i cienia, czyli wizualizacja procesu oczyszczenia i przekształcania chaosu w harmonię. Nieruchome obrazy fotograficzne ukazują przemieszczania się wokół cienia w centrum kompozycji. Wynika to ze sposobu rejestracji obrazu, który uzyskuję już w momencie wykonania każdego zdjęcia.
Pracując nadal nad leśniakami-mandalami, realizuję obecnie filmy autorskie - jako sekwencje fotografii przebiegających w czasie. W rzeczywistych krajobrazach i wnętrzach powstają oniryczne, filmowe obrazy tworzących i przekształcających się mandali o zróżnicowanym wyrazie i dynamice.
Janusz Leśniak, Kraków 2014

Tekst Andrzeja Saja „Spojrzenie stamtąd (o symultanicznych mandalach Janusza Leśniaka)“
na stronie NCK.
Wydarzenie jest częścią II Nowohuckiego Festiwalu Sztuki"  strona int. www.nowohuckifestiwalsztuki.pl

Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
Wernisaż w sobotę 4 października o godz. 13:00, ekspozycja od 12 września do 19 października 2014
Wystawa, pokaz filmów i koncert w ramach II Nowohuckiego Festiwalu Sztuki
Kurator: Joanna Gościej-Lewińska. ZPAF jest partnerem medialnym wystawy.

W programie 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, który odbędzie się w dniach 4-5 października 2014 roku na terenie Nowohuckiego Centrum Kultury, znalazły się:

 • Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego – obrazy i grafiki ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, udostępniona specjalnie na festiwal. Wystawa będzie dostępna dla publiczności jeszcze przez dwa tygodnie po zakończeniu NFS.
 • „Inspiracje Mistrza Beksińskiego” – koncert symfoniczny, w programie którego znajdą się utwory europejskiej czołówki kompozytorów (m.in Schnittke, Szostakowicz, Mahler), w których inspiracji szukał Beksiński. Koncert będzie połączony z otwarciem wystawy prac artysty.
 • Targi Młodej Sztuki i Designu – wystawcami będą młodzi najlepiej zapowiadający się artyści i projektanci dla których Targi są doskonałym początkiem kariery artystycznej, jak i szansą dla każdego, kto chciałby za przystępną cenę stać się posiadaczem dobrej niekonwencjonalnej sztuki na swój własny, prywatny użytek.
 • Scena Młodych – koncerty młodych, dobrze zapowiadających się zespołów muzycznych, które będą się odbywać na scenie plenerowej przed budynkiem NCK. Zwieńczeniem obydwu dni będą koncerty finałowe, podczas których wystąpią dwa znane i lubiane zespoły (nazwy w trakcie ustalania).
 • Wystawa – Janusz Leśniak – „Tajemnica Mandali” – wernisaż fotografii Janusza Leśniaka oraz projekcja autorskich filmów wywodzących się z jego dotychczasowej twórczości.
 • Debata „Sztuka i pieniądz” – dyskusja panelowa poświęcona związkom sztuki z innymi dziedzinami życia. Pomysłodawcą i moderatorem jest prof. dr hab. Jerzy Hausner, kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
 • Pokaz filmów krótkometrażowych – prezentacja filmów autorstwa najbardziej obiecujących debiutantów sztuki filmowej, z udziałem gości specjalnych: Tomasza Bagińskiego, Krzysztofa Kiwerskiego i Wilhelma Sasnala.
 • Happeningi i widowiska plenerowe – w tym między innymi rozpalenie pieca węgierskiego oraz pokaz w wykonaniu Teatru Ognia „Los Fuegos”.
 • Warsztaty artystyczne – otwarte zajęcia z różnych dziedzin sztuki, między innymi ceramiki i grafiki, dostępne dla odwiedzających.
 • Dodatkowo przewidziana jest organizacja zabaw animacyjnych dla dzieci.
 • Spektakl baletowy Romeo i Julia w wykonaniu The Russian National Ballet, zespołu który od lat zachwyca swoim kunsztem i cieszy się wielkim uznaniem na całym świecie.

                                                                       Zaproszenie