15 Lis

Obraz i wiele więcej... Wystawa wrocławskiego artysty Wojciecha Pukocza

by P.J. Ferenski

 

W galerii Biura Wystaw Artystycznych przy Wita Stwosza 32 we Wrocławiu od 7 listopada br. do 18 stycznia 2015 prezentowana jest intrygująca ekspozycja prac wrocławskiego artysty Wojciecha Pukocza zatytułowana „Obraz to za mało”.

Pukocz, rocznik 1970, absolwent malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, obecnie Dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby tej uczelni, realizuje swe idee artystyczne przede wszystkim w materii malarskiej oraz w rysunku, chętnie jednak korzysta również z techniki wideo. W wielowątkowej - czy też może lepiej powiedzieć - wielopłaszyznowej twórczości, w sposób wielce interesujący i atrakcyjny wizualnie podejmuje problematykę o charakterze uniwersalnym, zadając niebagatelne pytania o naturę ludzką, o znaczenie kultury, symboli, wartości, o kondycję człowieka we współczesnym świecie, o konkretny byt, jednostkową egzystencję. Nawiązując do rozmaitych motywów czy tematów sztuki i operując przy tym doskonałym warsztatem, który bez wątpienia cechuje wielka precyzja i konsekwencja, Pukocz poszukuje własnych oryginalnych form ekspresji.

Dobrze odnajduje się on także w technikach multimedialnych, swoje prezentacje wideo wzbogacając o warstwę foniczną. We współpracy z innym ciekawym wrocławskim artystą średniego pokolenia, malarzem i muzykiem Michałem Sikorskim, nie tylko tworzy sample czy mixy, ale również wykonuje na żywo kompozycje na gitarze elektrycznej.
Pokazywane w ramach obecnej wystawy prace zaskakują wielką pomysłowością. Widzów wciąga imaginarium, składające się z różnorodnych obiektów, hybrydycznych postaci, zwierząt. Znaczące miejsce pośród tych przedstawień – co oczywiście jest nie bez znaczenia – zajmują starannie wypracowane wizerunki małp.


Piotr Jakub Fereński

fotografie: Krzysztof Saj