13 Sty

„Geometria + natura = sztuka Leszka Wyczółkowskiego” w Muzeum Miejskim Wrocławia

by Anna Kania Saj

 

W Muzeum Miejskim Wrocławia trwa jeszcze do końca stycznia wystawa grafiki pt. „ Geometria + natura = sztuka Leszka Wyczółkowskiego”.

Zestaw ponad 60 prac to przemyślenia artysty na temat świata natury i geometrii. Zaczerpnięte z tych dwóch światów motywy tworzą refleksję artysty na temat otaczającej go rzeczywistości. „Formy odkryte w naturze często mają zaskakujące relacje z czystą geometrią tj. kołem i kwadratami” – tłumaczy swoją twórczość artysta i dodaje: „Moja sztuka to równowaga dwóch światów. Pierwszy z nich to świat intelektu i porządku spojony solidnym rzemiosłem. Ten drugi świat jest miękki, organiczny, pełen uczuć i instynktów. Połączenie tych dwóch światów stanowi fundament mojej sztuki, której efekt końcowy jest punktem uruchamiającym wyobraźnię odbiorcy”. Artysta nie daje jednak odpowiedzi na pytanie, jak odczytywać jego sztukę, a raczej pozostawia widza w stanie kontemplacji, która pomaga w dotarciu do zrozumienia samego siebie i otaczającego nas świata poprzez odnalezienia własnej interpretacji tych dzieł.
Warto wybrać się na wystawę, aby osobiście docenić kunszt pracy grafika w tradycyjnych technikach, które coraz rzadziej stosowane są przez kolejne pokolenia artystów.
Leszek Wyczółkowski (ur. 1950 w Zielonce) – polski artysta żyjący obecnie w Kanadzie. Od wczesnych lat wykazywał zainteresowania sztukami plastycznymi, których obecność w domu rodzinnym (ojciec Witold Wyczółkowski - artysta plastyk i ilustrator oraz Leon Wyczółkowski, znany malarz i grafik okresu Młodej Polski – stryjeczny pra-dziadek Leszka) pomagała młodemu Wyczółkowskiemu w ukierunkowaniu jego zainteresowań plastyką. W latach 1975-1977 studiował na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1978 roku po licznych podróżach, przyjechał do Kanady, gdzie kontynuował studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Ontario College of Art (ukończone w 1982 roku z wyróżnieniem). Od tego okresu sztuka Wyczółkowskiego zaczęła być obecna w galeriach i muzeach. Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną. Pokazywał swoją sztukę na ponad 160 wystawach zarówno indywidualnych jak i grupowych w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Malezji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach publicznych, korporacjach i prywatnych wyżej wymienionych państw. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie mieszka w Toronto.

Anna Kania Saj

Wystawa „ Geometria + natura = sztuka Leszka Wyczółkowskiego” , Muzeum Miejskie, Pałac Królewski