20 Cze

VIII Festiwal Wysokich Temperatur 2015 - Nie ma sztuki bez ognia.

by kama wróbel

 

Już za miesiąc startuje kolejna, ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który z powodzeniem organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest to jedyna w Polsce otwarta im-preza artystyczna, podczas której twórcy - mistrzowie pracy z ogniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę „od kuchni”.

Podczas tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem „Nie ma sztuki bez ognia”, będzie można uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz wystawach, w ramach których swoją twórczość oraz umiejętności zaprezentują wybitni twórcy z całego świata.

PROGRAM:


SEKCJA: METAL
Podczas tegorocznej edycji można będzie uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz wystawach, w ramach których swoją twórczość oraz umiejętności zaprezentują tacy twórcy jak: Michał Staszczak, Andy Griffiths, James Wade i Markos Georgilakis. Marcin Klich przypomni z kolei jak wygląda tradycyjne kowalstwo artystyczne, a Dariusz Kik podejmie we Wrocławiu pierwszą w Polsce próbę odlewu dużej żeliwnej formy przy użyciu własnoręcznie zbudowanego pieca z gliny. Dla uczestników Festiwalu przygotowana została również bogata oferta otwartych warszt-atów, w ramach których każdy będzie mógł m.in. stworzyć własną rzeźbę z aluminium pod czujnym okiem Anny i Huberta Bujaków czy razem z Maciejem Nadolskim uczestniczyć w procesie odlewania metali kolorowych. Możliwe będzie również wykonanie płaskorzeźby z żeliwa (tzw. scratchblocki) - nad czym czuwał będzie Rick Batten. Przed Festiwalem odbędą się warsztaty tworzenia rzeźb dla studentów ASP o temacie "Mit Pandory" - prace te zostaną odlane podczas trwania imprezy. Tradycyjnie też odbędą się prowadzone przez Wojciecha Małka otwarte warsztaty "Talizmany z brązu", podczas których będzie można własnoręcznie wykonać małe obiekty rzeźbiarskie.

SEKCJA: CERAMIKA
W ramach tegorocznej edycji FWT ceramicy zaprezentują serię interesujących pokazów, które skupione będą na prezentacji różnorodnych typów pieca. Będzie zatem można zobaczyć jak wygląda i na jakich zasadach działa wykonany ze szkła piec butelkowy, piec raku, zaadoptowany do wypału ceramiki piec rakietowy czy też tradycyjny piec jamowy. W herbaciarni Czajownia będzie można obejrzeć wystawę ceramiki do herbaty autorstwa Miroslawy Randovej, Petra Novaka, Andrzeja Bero i Grzegorza Ośródki. Weronika Lucińska z projektem Between Elements wypali piec na wodzie, a Michał Podleśny zmierzy się z żywiołem powietrza realizując autorski projekt pt. Latający Piec. Swoje umiejętności zaprezentują także Mateusz Grobelny i Michał Puszczyński, którzy przy użyciu spektaku-larnego pieca krzemowego zaprezentują nam Architekturę Ognia. Wszyscy goście Festiwalu będą mogli również uczestniczyć w charytatywnej akcji Empty Bowls/Puste miski, w konkursie na czarkę do herbaty, pokazach druku 3D w glinie oraz w licznych prezentacjach, wystawach i warsztatach, takich jak: toczenie na kole garncarskim, Mikro Raku czy Ceramiczna Olimpiada.

SEKCJA: SZKŁO
W tym roku zaprosiliśmy znakomite osobowości, wśród których znaleźli się m.in. Peter Novotny i Martin Stefanek - mistrzowie szklarskich technik hutniczych zademonstrują procesy formowania szkła na gorąco. Zaspokoimy również ciekawość formowania i zdobienia szkła przy wykorzystaniu różnych technik. Adam Brus przedstawi technologię lamp wyładowczych, zwanych popularnie neonami, a także pokażemy proces tworzenia witraża klasycznego – przygotowania szkieł, nakładania malatur, składania szkieł w ołów oraz lutowania i uszczelniania. Wszystko to podczas prezentacji, przygotowanych i realizowanych przez opiekunów oraz studentów Pracowni Szkła w Architekturze. Obok Wystawy prac kursowych pt. Światło i kolor, dostępny dla widzów będzie udział w warsztatach pt. Szkło Kontrolowane. Wykonane kompozycje poddane zostaną technice fusingu, a następnie slumpingu, dzięki czemu uzyskana forma użytkowa będzie miała charakter unikatowy. Zapraszamy także do udziału w warsztatach projektowania naczynia ze szkła – Fast Design. Będzie można spróbować swoich sił jako projektant dekoracyjnej formy użytkowej i przekonać się na czym polega praca w obszarze designu.
Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu są dla uczestników bezpłatne.
Więcej: www.festiwalwysokichtemperatur.pl
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/973703245994503/