08 Sie

Melancholie Lipca

by Magdalena Barbaruk

 

W mądrze prowadzonej przez Łukasza Rusznicę nadodrzańskiej galerii „Miejsce przy Miejscu” do 21 sierpnia br. można obejrzeć kolejną wartą uwagi wystawę fotograficzną. To „Po stosunku każde zwierzę jest smutne” na którą składa się około dwudziestu prac młodego krakowskiego fotografa, Krystiana Lipca (ur. 1989 w Stalowej Woli).

Wydaje się, że z każdą  wystawą, ta stanowiąca filię Ośrodka Postaw Twórczych galeria zyskuje coraz bardziej rozpoznawalną, ustaloną osobowość. Jest zresztą coś podobnego w fotografiach Rusznicy i Lipca: to niedopowiedzenie, auratywność, gra między fotografowanymi ciałami, granie z odbiorcą.

Sam Lipiec najchętniej określa swoje fotografie poprzez kategorię melancholii. To właśnie ona charakteryzuje najlepiej jego doświadczanie świata. Wrażliwość młodych artystów, w tym także autora wystawy, rodzi się na przecięciu pokoleniowego doświadczenia dostatku i pragnienia.

Jest w tych zdjęciach zagadka, trudno byłoby powiedzieć gdzie i kiedy zostały wykonane, w Polsce czy zagranicą, dziś czy dekadę temu. Trafnie odgaduje ją Anka Herbut, której komentarz przeczytać można na galeryjnej ścianie: „obiektyw ustawiam za blisko albo za daleko. Spust migawki naciskam za wcześnie albo za późno. Nie ułatwiam dostępu. Ukrytym rzeczom pozwalam pozostać ukrytym”.

Post-coital tristesse, instynktowny smutek odczuwalny po zbliżeniu, zabarwia spojrzenie fotografa, rozciąga się na całą rzeczywistość. Dlatego na wystawie nie zobaczymy ani zdjęć jawnie pornograficznych, ani nawet erotycznych. Czasami jest to portret w ultraczerwieni, innym razem fala morska czy porzucony w trawie dinozaur. Poetyka fragmentu a może snu?

Magdalena Barbaruk

fot.M.B

Krystian Lipiec „Po stosunku każde zwierzę jest smutne”

25 lipca - 21 sierpnia 2015

Miejsce przy miejscu, plac Strzelecki 12