26 Sie

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała – „Upadek kusi” - Zaginione dzieła sztuki na płótnach Ewy Juszkiewicz

by galeriabielska.pl

 

W miniony piątek, 4 września br. w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej otwarta została wystawa malarstwa Ewy Juszkiewicz pt. „Upadek kusi”. Wernisaż poprzedziło oprowadzanie kuratorskie – widzów oprowadzały Agnieszka Rayzacher i  Ewa Juszkiewicz.

Na widzów czeka w galerii obszerna ulotka zawierająca nie tylko opis wystawy i schemat ekspozycji, ale także czarno-białe zdjęcia pierwowzorów zaginionych lub zniszczonych dzieł sztuki, do których sięgnęła artystka tworząc na ich podstawie swój nowy cykl obrazów olejnych. Opis dzieła -pierwowzoru obejmuje imię i nazwisko autora pracy, tytuł i rok jego powstania, a także krótką historię zaginięcia lub zniszczenia dzieła sztuki. To doskonały przewodnik po wystawie przygotowany przez kuratorkę Agnieszkę Rayzacher - widz może jednocześnie obejrzeć zdjęcie utraconego dzieła, jak też jego malarską interpretację autorstwa Ewy Juszkiewicz.

Wystawę najnowszych obrazów Ewy Juszkiewicz – laureatki Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”, tworzą dwa cykle realizowane przez artystkę w ciągu ostatnich lat.

Pierwszy cykl prac, z których Ewa Juszkiewicz jest już znana – to portrety kobiet inspirowane przez dzieła dawnych mistrzów portretu, które artystka przetwarzała, reinterpretowała, tworząc galerię nowych wizerunków kobiet i nową narrację dzieł.

Do tematu destrukcji i tworzenia, od kilku lat obecnego w twórczości Ewy Juszkiewicz, artystka powraca ze zdwojoną siłą w nowym cyklu, który w Galerii Bielskiej BWA ma swój premierowy pokaz na wystawie pt. „Upadek kusi”.  Inspiracją dla obrazów z najnowszego cyklu przygotowanego specjalnie na bielską wystawę, były utracone dzieła sztuki – dzieła, które zostały uznane za zaginione z powodu kradzieży, zniszczenia w czasie pożaru, czy wreszcie w czasie wojny.

Artystka wybrała obiekty będące ilustracją jej własnych wspomnień: sytuacji, miejsc lub osób, które gdzieś po drodze utraciła i za którymi tęskni.

– „Prace Ewy Juszkiewicz powstały na bazie archiwalnych zdjęć zaginionych dzieł. Nie zawsze znamy dokładną historię zaginięcia – czasem są to tylko przypuszczenia, innym znów razem historycy są w stanie podać nawet dokładną datę zniszczenia. Dla Ewy Juszkiewicz najważniejsze nie były okoliczności ich zaginięcia, ale przywrócenie benjaminowskiej aury utraconych dzieł” – mówi Agnieszka Rayzacher, kuratorka wystawy.

Wśród zaginionych dzieł, które były pierwowzorami dla nowych obrazów Ewy Juszkiewicz, znalazły się m.in. portret Anny Fiodorownej, żony Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza, namalowany około 1796 roku przez Elisabeth-Louise Vigée-Le Brun, znaną malarkę przełomu XVIII i XIX wieku, malującą przede wszystkim portrety rodzin monarszych oraz arystokratycznych – obraz został zniszczony podczas bombardowania w czasie II wojny światowej, a także „Kompozycja I” Wassilego Kandinskiego, namalowana w 1910 roku, ale znana wyłącznie z wykonanego w 1912 roku czarno-białego zdjęcia (obraz, znajdujący się w prywatnym domu miłośnika sztuki współczesnej Otto Ralfsa w niemieckim mieście Braunschweig, został zniszczony podczas brytyjskich nalotów na Zagłębie Ruhry 14 października 1944 roku).

Ewę Juszkiewicz w jej poszukiwaniach  inspirowały nie tylko obrazy. Jednym z dzieł, do których artystka sięgnęła, była mierząca zaledwie 13 cm porcelanowa figurka wykonana przez niemieckiego artystę Johanna Joachima Kändlera w 1754 roku pt. „Kobieta z wachlarzem i maską”. Figurka znajdowała się w kolekcji doktora Ernsta Gallinka w Baden-Baden, skąd po jego śmierci została zakupiona do zbiorów muzealnych w Karlsruhe. Zaginęła w nieznanych okolicznościach.

Na premierowy cykl Ewy Juszkiewicz prezentowany na bielskiej wystawie, składa się 11 obrazów olejnych na płótnie, dla których pierwowzorami były utracone dzieła sztuki.

Oto dzieła-pierwowzory:

Wassily Kandinsky – „Kompozycja I”, Stanisław Wyspiański – „Podwójny portret Elizy Pareńskiej”, Michelangelo Merisi da Caravaggio – „Portret kurtyzany” (znany również jako „Portret Fillidy”), Leopold Löffler – „Dziewczynka z kanarkiem” (znany również jako „Dziewczynka karmiąca kanarka”), Paul Klee – „Krajobraz ze wschodzącym księżycem” (znany również jako „Dom i księżyc”), Franz Werner Tamm – „Para gołębi”

Max Pechstein – „Winobranie”, Johann Joachim Kändler  – „Kobieta z wachlarzem i maską”, Józef Simmler – „Portret Heleny Eydziatowiczowej”, Elisabeth-Louise Vigée-Le Brun – „Wielka Księżna Anna Fiodorowna”, Sir Joshua Reynolds – „Portret pani Boone i jej córki”.

Obrazy Ewy Juszkiewicz zostały w sali ekspozycyjnej Galerii Bielskiej BWA wplecione w „meblową” konstrukcję stworzoną na potrzeby wystawy i stanowiącą jej część. Scenografia ta nawiązuje do dadaistycznego „Merzbau” Kurta Schwittersa, stanowiąc metaforę nietrwałości materialnych obiektów, a także występującej współcześnie nadprodukcji zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i obiektów artystycznych. Wystawa Ewy Juszkiewicz stawia też pytanie o sens rekonstrukcji zniszczonych lub zaginionych dzieł sztuki.

Ewa Juszkiewicz urodziła się w 1984 roku w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2009). Laureatka Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013” w Bielsku-Białej. Jako jedna z pięciorga Polaków została włączona do książki „100 Painters of Tomorrow” wydanej jesienią 2014 roku w Londynie przez Thames&Hudson. Brała udział w licznych wystawach, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2013), w Palazzo Cavour w Turynie (2014) oraz w międzynarodowych wystawach prezentujących aktualną kondycję sztuki polskiej na Słowacji i w Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie (2015). Artystka współpracuje z warszawską galerią lokal_30.

Kuratorką wystawy jest Agnieszka Rayzacher.

Wystawa i książka dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa trwa od 4 września do 11 października 2015 roku.

Prezentacja książki pt. „Ewa Juszkiewicz. Upadek kusi” pod redakcją Agnieszki Rayzacher, wydanej przez Galerię Bielską BWA – z udziałem Ewy Juszkiewicz i Agnieszki Rayzacher odbędzie się w piątek, 9 października 2015, o godz. 18.00.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

tel./faks 33 812 58 61, 33 812 41 19

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.www.galeriabielska.pl

Dyrektor: Agata Smalcerz

Galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów: normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł, w środy wstęp bezpłatny, w niedziele wstęp za złotówkę. Grupy szkolne, za okazaniem aktualnych biletów na spektakl w Teatrze Lalek Banialuka, płacą za bilet 1 zł od osoby.

Działalność Galerii Bielskiej BWA jest finansowana z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

Autorem fotorelacji jest Krzysztof Morcinek.