15 Paź

Szymon Brodziak po raz pierwszy z wystawą we Wrocławiu

by Agnieszka Pająk

 

Wystawa prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów na świecie czarno-białych zdjęć kampanii reklamowych zawita do Wrocławia, po sukcesie w Berlinie, Rzymie, Kolonii i Warszawie. Na ekspozycję niekonwencjonalnych fotografii i prezentację albumu “BRODZIAK One” zapraszają Vivid Gallery i Galeria Wnętrz Domar.

Szymon Brodziak to pierwszy Polak i jednocześnie najmłodszy artysta zaproszony do współpracy w Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. To właśnie w tym prestiżowym miejscu pokazał 35 wielkoformatowych zdjęć, podsumowujących dziesięciolecie jego pracy. Od 2006 roku zdobył liczne nagrody w międzynarodowych konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym 3 złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012 - zarówno za projekty autorskie, jak i kampanie reklamowe. W 2013 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, jury Fashion TV Photographers Awards uznało go najlepszym na świecie fotografem w kategorii czarno-białych kampanii reklamowych. Rok później wydał swój pierwszy, autorski album „BRODZIAK One”, który w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka”. To obowiązkowa pozycja dla miłośników odważnej i wyrafinowanej fotografii. “Jesteś tym, co widzisz” - twierdzi Szymon Brodziak, a przed swój obiektyw aparatu zaprasza i fotografuje głównie kobiety. Prezentuje ich piękno, siłę, wydobywa elegancję i emocje, nie przebierając w nietuzinkowych ujęciach czy nadanych modelkom rolach, czy to lalki w sukience zawieszonej na drzwiach, kobiety-lampy w salonie czy manekina przewożonego do magazynu. Upodobał sobie czerń i biel, wyjątkową grę świateł i odważne nawet klasyczne ujęcia. Jego premierowa w stolicy Dolnego Śląska wystawa w Galerii Wnętrz Domar zatytułowana “Artist Proofs by Szymon Brodziak” to efekt stałej współpracy fotografa z wrocławską Vivid Gallery i kontynuacja europejskiego tournée promującego album “Brodziak One”. - Od lat przyglądaliśmy się z uwagą twórczości Szymona Brodziaka i tym bardziej cieszymy się, iż tak wyśmienity polski fotograf będzie mógł zrealizować swoją wystawę właśnie we Wrocławiu - mówi Anna Kubów z Vivid Gallery. Podczas wrocławskiej odsłony wystawy odwiedzający będą mogli zobaczyć prace z ostatnich dziesięciu lat fotograficznej działalności, zarówno zdjęcia zniewalających kobiet w czerni i bieli jak i prace z limitowanych edycji kalendarzy, między innymi zdjęcia zjawiskowej modelki Leonory Jiménez oraz autorskie fotografie portretowe, ujmujące intymnym nastrojem.

- Artist Proof to określenie stosowane w grafice i fotografii oznaczające odbitkę autorską, pojedynczą edycję o szczególnej wartości kolekcjonerskiej. Pokazane przeze mnie prace na wystawie są zatem podwójnie wyjątkowe - dzięki historii wystaw, w których uczestniczyły oraz dzięki unikatowym formatom. Z kolei w albumie zawierającym ponad 350 stron monochromatycznych fotografii można spodziewać się kilku projektów, które nie były nigdy wcześniej publikowane - wyjaśnia Szymon Brodziak, autor wystawy.

Wystawie Szymona Brodziaka towarzyszyć będzie sprzedaż sygnowanych fotografii, posterów i albumów “BRODZIAK One” oraz specjalnie na tę okazję przygotowanej kolekcji zdjęć. Szymon ma 36 lat, dlatego 36% dochodu ze sprzedaży fotografii zostanie przekazane na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. - Z nieukrywaną radością organizujemy wystawę jakże wyjątkowego fotografa i cieszę się, że właśnie w Galerii Wnętrz Domar, gdzie można znaleźć tyle pięknych rzeczy do domu, wrocławianie będą mogli zobaczyć jego piękne zdjęcia
i dołożyć cegiełkę do wsparcia działań Fundacji - dodaje Jakub Wallner, dyrektor Galerii Wnętrz Domar.

Wystawę “Artis Proofs by Szymon Brodziak” będzie można oglądać od 16 października do 8 listopada 2015 roku w Galerii Wnętrz Domar, przy Braniborskiej 14 we Wrocławiu. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, w godzinach otwarcia Galerii Wnętrz Domar.
Organizatorzy wystawy: Vivid Gallery i Galeria Wnętrz Domar / Galeria Inspiracji Architekta. Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty.
Patroni medialni: doc! photo magazine, Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, Madame, Lounge Magazyn, HAMag, Rynek i Sztuka, Czas na Wnętrze, Kulturaonline.pl, 5kilokultury, Radio Wrocław, Radio RAM, Wroclaw.pl, Gazeta Wrocławska, PIK.wroclaw.pl, InfoArt24.

Więcej informacji: www.domar.pl, www.vividgallery.pl
Oficjalne portfolio: www.szymonbrodziak.com

Szymon Brodziak – biogram

Fotograf urodzony w 1979r., słynący z niebanalnych, często kontrowersyjnych czarno-białych kampanii reklamowych. Z wykształcenia ekonomista - z pasji fotograf. Porzucił rodzinny interes, aby asystować przy sesjach mody i kampaniach wizerunkowych, które dziś są głównym polem jego działalności. Od 2006 roku otrzymał liczne międzynarodowe nagrody na konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie - w tym 3 złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012 - zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Brodziak został wyróżniony nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna. W 2013, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, jury FashionTV Photographers Awards uznało go najlepszym na świecie fotografem w kategorii czarno-białych kampanii reklamowych.

Pierwszy album fotograficzny Szymona "Brodziak ONE" miał swoją oficjalną premierę w Rzymie pod koniec 2014 roku. Zawiera on ponad 300 monochromatycznych zdjęć podsumowujących ostatnie 10 lat zawodowej działalności fotografa. Od 2014, Brodziak prowadzi również swoją autorską galerię fotografii w Poznaniu. W czerwcu 2015 r. zdjęcia Brodziaka zostały pokazane w "Watykanie fotografii" - Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie w ramach wystawy NEWTON. HORVAT. BRODZIAK, co uczyniło go pierwszym Polakiem i najmłodszym artystą, którego prace zostały zaprezentowane w tym prestiżowym Muzeum Fotografii. 

official portfolio http://www.szymonbrodziak.com

limited edition prints http://www.szymonbrodziak.com/gallery

backstage films http://vimeo.com/szymonbrodziak

Facebook http://www.facebook.com/SzymonBrodziakPhotography