Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 407
01 Kwi

Tomasz Tomaszewski TO, CO TRWAŁE. Górale, tradycja i wiara - w Muzeum Miejskim Wroclawia

by

 

Powiada się, że tym, czego poszukujemy, jest sens życia. Otóż nie sądzę, żebyśmy szukali właśnie tego. Myślę, że tym, o co nam chodzi, jest doświadczenie życia jako takiego, tak by nasze realne przeżycia na płaszczyźnie czysto fizycznej wywoływały rezonans w głębi naszej najbardziej wewnętrznej istoty i rzeczywistości, byśmy naprawdę doznali upojenia faktem życia. 
Joseph Campbell (Potęga mitu, przekł. Ireneusz Kania)

Zawarta w powyższym cytacie myśl nieustannie towarzyszyła autorowi podczas pracy nad wystawą oraz książką. Tomasz Tomaszewski przez ostatnie dwa lata pracował nad materiałem dotyczącym polskich Górali. Zwieńczeniem tej pracy jest album fotograficzny z obszernym, edukacyjnym tekstem Grzegorza Kapli oraz wystawa fotograficzna. Celem zarówno albumu, jak i wystawy jest przybliżenie fenomenu góralszczyzny, jako fragmentu polskiej tożsamości i kultury. Fotografie wykonane zostały w Bukowinie Tatrzańskiej, która reprezentuje większość tego, co według autora jest ważne i kojarzy się ze słowem GÓRALSZCZYZNA. Fotografując to szczególnie piękne miejsce, udało się przenieść  utrwalone na kliszy momenty w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala.

Wystawa miała swoją inaugurację w styczniu 2016 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ekspozycja składa się z ponad 50 fotografii.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

 

Wystawa płatna:  15 złotych bilet normalny, 10 złotych ulgowy