02 Lip

KRZYSZTOF M. BEDNARSKI UBI SUNT? / GDZIE ONI SĄ? Pamięci aktorów teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

by mia Art gallery

 

Galeria ART MAIN STATION by mia na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu zaprasza na wystawę prac jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich – Krzysztofa Bednarskiego.
Wystawę zatytułowaną Ubi sunt?/Gdzie oni są? dedukujemy pamięci zmarłych twórców związanych z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, z którymi Bednarski przez wiele lat się przyjaźnił i współpracował.

Pamięć przeszłości próbująca powstrzymać mijający czas, obecna w twórczości autora „Thanatosa polskiego”, zostanie ukazana dzięki prezentacji cyklu prac z serii „Moby Dick” reprezentowanej przez szereg nowych dzieł, których nigdy nie pokazywano we Wrocławiu. Wystawie będą towarzyszyły projekcje filmów autorstwa Artysty, rejestracje jego performansów oraz „przypadkowe zdarzenia dźwiękowe” sprzyjające uchyleniu naturalnego dystansu pomiędzy rzeźbiarskim dziełem i widzem. Wystawa w naszej Galerii, w której ostatnio prezentowano słynną już ekspozycję „Medytacja i ekspresja”, pozwoli stworzyć twórcze Uniwersum, w którym opowieść o biblijnym Lewiatanie – Moby Dicku przekształci się w pokaz multimedialnej sztuki sprzyjającej nie tylko doznaniom natury estetycznej, ale przede wszystkim przenoszącej nas w sferę niemal mistycznej wzniosłości i artystycznej prawdy.

Kurator: Waldemar Okoń

Krzysztof M. Bednarski

Rzeźbiarz, urodzony w 1953 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1973-1978, pracownia prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena). W roku akademickim 1996/97 w zastępstwie prof. Grzegorza Kowalskiego prowadził zajęcia dydaktyczne na macierzystym wydziale, gdzie też od 2014 prowadzi pracownię gościnną. Aktywnie uprawia różne dyscypliny twórcze, niegdyś był blisko związany z teatrem Jerzego Grotowskiego, dla którego w latach 1976–1981 projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie; intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej.
We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978, własność Muzeum Niepodległości w Warszawie, Portret zbiorowy, 1980, kolekcja Muzeum Narodowym w Warszawie), oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria, 1983, kolekcja Muzeum Narodowym w Krakowie). Najbardziej znaną jego realizacją jest instalacja rzeźbiarska Moby Dick, 1987 (obecnie w kolekcji ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi) – swoista ikona sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dwóch dekad XX wieku w Polsce.
Autor rzeźb nagrobnych m.in.: Konstantego Puzyny, Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Cieślaka, oraz pomników Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), Fryderyka Chopina La note bleue (Wiedeń, 2010), Stefana Kuryłowicza (Warszawa 2013), a także rzeźby Thanatos Polski,1984 (kolekcja MN we Wrocławiu), poświęconej pamięci przyjaciół z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

KRZYSZTOF M. BEDNARSKI

UBI SUNT ? / GDZIE ONI SĄ?

Pamięci aktorów teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

6 – 31 LIPCA 2016

ART MAIN STATION by mia

Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Ul. J. Piłsudskiego 105, Wrocław

galeria czynna: wtorek - piątek 12:00 – 17:00, sobota - niedziela 12:00 – 16:00

 

Organizator wystawy: mia ART GALLERY

Patronat medialny: Portal Rynek & Sztuka, Radio Wrocław

Partnerzy wystawy: Fundacja All That Art!, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu