20 Lip

Biennale Sztuki Europejskiej JCE we Wroclawiu

by Magdalena Kalinowska

 

Wciąż trwa Biennale Sztuki Europejskiej JCE we Wrocławiu. Istotą biennale JCE jest ruch, przemieszczanie się artystów, widzów, krytyków i idei. Zaproszonych do projektu 56 artystów i 7 kuratorów z 7 państw europejskich, tworzy żyjący i zmieniający się organizm. Seria wystaw odbywających się w ciągu dwóch lat we Francji, Danii, Polsce, na Łotwie, we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii, przeobraża się, pomimo obecności na nich tych samych elementów. Na zmiany wpływa przestrzeń, energia miejsca, czas i perspektywa.

Biennale JCE, odbywające się  od 2000 roku w różnych krajach partnerskich, to projekt próbujący badać najnowsze tendencje w sztuce europejskiej. Wystawa skupia się na prezentacji twórczości charakteryzującej pokolenie artystów do 35. roku życia. Wielu z nich to twórcy bardzo młodzi, świeżo upieczeni absolwenci szkół artystycznych. Niektórzy od lat poruszają się na rynku sztuki, jednak nie są związani na stałe z żadną galerią czy instytucją artystyczną. Cykl wystaw przybliża tę zróżnicowaną twórczość tworząc pole do debaty nad specyfiką postaw młodych artystów z różnych krajów Europy. Charakter biennale oparty na współpracy i cyrkulacji pomysłów staje się platformą wymiany i spotkań o charakterze zarówno lokalnym jak i międzynarodowym.

Przez cały lipiec polscy i zagraniczni widzowie będą mieli okazję zobaczyć prace przedstawicieli młodej sztuki z całej Europy.  Biennale Jeune Création Européenne, organizowane w ramach  Europejskiej Stolicy Kultury 2016, rozpocznie się 30 czerwca o godzinie 19.00 we  Wrocławskim Centrum Kongresowym.
W zabytkowym kompleksie Hali Stulecia będzie można obejrzeć najnowsze nurty, które wyróżniają współczesną sztukę europejską.  Otwarciu biennale we Wrocławiu będzie towarzyszyć dodatkowy projekt – "Euroarabia", autorstwa Katarzyny Górnej, Julii Curyło i Lizy Sherzai. Jest to kontynuacja wcześniejszych poszukiwań Curyło i Sherzai, dotyczących migracji i multikulturowości. Hipotetyczny twór jakim jest "Euroarabia", tryptyk fotograficzny, bada pola koegzystencji i buduje nową wizualną przestrzeń. W trakcie wernisażu wystąpią także Andrzej Strzemżalski, Radek "Bond" Bednarz, Karol Gola, Marcin Rak z projektem muzycznym "The Night – tribute to Morphine". "The Night“ to tytuł ostatniej płyty Morphine, wydanej rok po śmierci Marka Sandmana, lidera kultowego amerykańskiego zespołu z Bostonu. Pomysłodawcą "The Night – tribute to Morphine“ jest Radek "Bond" Bednarz, basista, producent, założyciel międzynarodowej platformy artystycznej Eklektik Session. Wyjątkowy koncert oddaje hołd jednemu z najbardziej oryginalnych zespołów w historii muzyki rockowej. 

Tegoroczna edycja Biennale JCE rozpoczęła się jesienią 2015 roku w podparyskim Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd w kwietniu przemieściła się do Danii (Hjørring, Kunstbygningen i Vrå). Z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę (Cēsis, Centrum Sztuki Bruzis), a w 2017 roku do Włoch (Como, Villa Olmo), Hiszpanii (Figueres, Museu de l'Emporda) i Portugalii (Amarante, Amade o de Souza-Cardoso Municipal Museum).  Polskę reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka. Kuratorką wystawy jest Ewa Sułek.

Praca Magdaleny Sawickiej, seria rysunków “Pożegnanie”, została nagrodzona Grand Prix podczas otwarcia biennale. Międzynarodowe jury przyznało artystce nagrodę za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego. Pozostałe dwie nagrody otrzymali reprezentujący Łotwę Klāvs Loris oraz pochodzący z Belgii Willem Boel, którego rzeźba znajdowała się na ekspozycji francuskiej. Wspólna wystawa laureatów odbyła się 12 maja w Brukseli, w galerii Hangar 18.

Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Galeria Miejska we Wrocławiu.


Patroni medialni:
Radio Ram, Radio Wrocław Kultura, Radio Wrocław, Rynek i Sztuka, O.pl, Odra, LaVie, Format, Kultura
i Sztuka.
Biennale JCE
Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia
1 lipca - 31 lipca
Wernisaż: 30 lipca, godz. 19:00 (wstęp wolny)
www.jceforum.eu