27 Lip

Finisaż wystawy „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”

by marta przetakiewicz

 

30 lipca br. (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wielkiego 35) odbędzie się finisaż wystawy „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”.Poświęcony on będzie muzycznemu aspektowi niezwykłych rysunków artysty.

Pierwszym wydarzeniem spotkania będzie koncert utworów muzycznych skomponowanych specjalnie na wystawę przez Barbarę Konopkę. Kompozycje wykonane zostaną przez ich Autorkę na skrzypcach i altówce, wspomaganych elektronicznie przy współpracy Weroniki Kami. Można będzie także kupić świeżo wydaną płytę z tymi kompozycjami, zatytułowaną „Sonifikacje”. Drugim punktem programu w trakcie finisażu będzie wykład na temat muzycznych aspektów dzieł Szpakowskiego, przeprowadzony przez Macieja H. Zdanowicza, teoretyka sztuki z Łodzi, specjalizującego się w wiedzy na temat pogranicza sztuk wizualnych i muzyki.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców artysty, prezentowane są archiwalia związane z życiem i twórczością Szpakowskiego, animacje „Linii rytmicznych” opracowane przez Łukasza Gryndę, kompozycje muzyczne Barbary Konopki, a także interaktywna instalacja „Linie algorytmiczne” Pawła Janickiego, przy pomocy której można tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez artystę. Bieg nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków możliwy jest do śledzenia (także przez osoby niewidzące) na specjalnie wykonanych powiększonych replikach czterech prac.

Projekt zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Więcej o wystawie na: www.okis.pl , www.waclawszpakowski.pl, www.wroclaw2016.pl/waclaw-szpakowski

Wydarzenie na Facebooku