26 Sie

Witkacy i jego „Asymetryczna Dama” we wrocławskim Centrum Kultury Zamek

by ckzamek

 

Cykl portretów Eugenii Wyszomirskiej pt. "Asymetryczna Dama" Stanisława Ignacego Witkiewicza to najnowsza wystawa, na którą zaprasza wrocławskie Centrum Kultury "Zamek". Wystawa pasteli Witkacego to prawdziwe święto na cześć artysty - organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji, w postaci wykładów, spektakli oraz projekcji filmowych. Całość potrwa prawie trzy miesiące – od 6 sierpnia do 30 października.

Wyjątkowe pastele, fotografie, fragmenty listów Witkacego i uzupełniające ekspozycję wykłady, spektakle oraz projekcje filmowe - tak zapowiadają się najbliższe miesiące we wrocławskim Centrum Kultury Zamek, które postanowiło zorganizować Witkacemu wystawę absolutną. Za motyw przewodni obrano Asymetryczną Damę, a ściślej mówiąc, portrety Eugenii Wyszomirskiej, która przez lata była obiektem fascynacji Witkacego. Nietypowa uroda i nieregularne rysy twarzy modelki zaowocowały serią portretów, które po jej śmierci zostały przekazane do Muzeum Historii Katowic. Prace bardzo rzadko opuszczają rodzimą galerię, a we Wrocławiu, jak dotąd, nie były jeszcze nigdy prezentowane.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, po raz pierwszy spotkał Eugenię Wyszomirską latem 1933 r., spacerując po jednej z warszawskich ulic. Tym, na co malarz zwrócił szczególną uwagę, było uderzające podobieństwo Wyszomirskiej do jego narzeczonej, Jadwigi Janczewskiej, której samobójcza śmierć wywróciła jego świat do góry nogami. W swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do tego traumatycznego przeżycia, a malowanie portretów Wyszomirskiej było pewnego rodzaju próbą powrotu do przeszłości i wskrzeszenia jej na nowo. Efektem tej krótkiej, choć bardzo intensywnej, znajomości z „Asymetryczną Damą” było powstanie serii portretów, które od 6 sierpnia będą prezentowane w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu.

Kuratorce wystawy – Annie Baster – zależało na ukazaniu prawdziwej twarzy Witkacego i złożoności jego osoby. Artysta zajmował się sztuką z pogranicza malarstwa, fotografii, literatury, teatru oraz filozofii. Z tego powodu, ekspozycja nie ogranicza się jedynie do obrazów malarza, ale poszerzona została o dodatkowe wydarzenia, tak by odwiedzający mogli w pełni poznać dorobek artystyczny Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Asymetryczna Dama - Stanisław Ignacy Witkiewicz
6.08.2016 - 30.10.2016
Galeria Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
Kurator: Anna Baster
Bilety na wystawę: N – 15 zł / U - 10 zł / G – 7 zł
Bilety na poszczególne wydarzenia: Spektakl „Bubuja” Teatru im. Witkacego z Zakopanego – 30 zł (40 zł spektakl + wystawa), Seans na film – 5 zł
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Historii Katowic.