27 Wrz

Przegląd Młodej Sztuki "Świeża Krew" w Galerii Sztuki Socato

by magdalena bobko

 

Wystawa Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" w Galerii Sztuki Socato oraz wystawa laureatów "Świeżej Krwi" z lat 2011-2015 w Muzeum Współczesnym Wrocław zostały oficjalnie otwarte w piątek, 16.09. W tym roku odbywa się już 6 edycja Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew".

Kiedy startował konkurs malarstwo było w defensywie - nowe media zdominowały przestrzeń sztuki, a klasyczny obraz wydawał się passe. W ostatnich latach malarstwo wróciło do formy, odzyskało wiarę w siebie i siłę oddziaływania. Kolejne edycje konkursu pokazują, że młodzi artyści na nowo odkrywają możliwości malarstwa, odważnie korzystają z tradycji by włączyć obraz w krwiobieg aktualnej sztuki.
Wystawa to prezentacja wyselekcjonowanych prac młodego pokolenia artystów. Po rosnącym sukcesie poprzednich edycji Galeria rozwija swój projekt.
Aby podsumować 5-letnią tradycję wspólnie z Muzeum Współczesnym Wrocław zapraszamy na wystawę prac laureatów poprzednich edycji Przeglądu. W MWW zaprezentujemy obrazy, które zdobyły Grand Prix poprzednich edycji Przeglądu, a także nowe realizacje Natalii Bażowskiej, Agaty Kus, Moniki Mysiak, Filipa Rybkowskiego oraz Justyny Smoleń.

Z przyjemnością obserwujemy rozwój ich karier artystycznych. Natalia Bażowska od lat zajmuje się relacjami z naturą – po projekcie „Leże” prezentowanym w Miejscu Projektów Zachęty, prezentuje właśnie swoje prace na wystawie w San Sebastian. Agata Kus - także prezentowana w Miejscu Projektów Zachęty z wystawą „Przetwornik” – w ubiegłym roku zdobyła Nagrodę WRO Biennale. Justyna Smoleń kontynuuje nagrodzoną serię „Black”. Czarne obrazy zobaczyć można było w ostatnim czasie w ramach projektu Soon_30 w Spectra Art Space oraz w BWA w Nowym Sączu i Sanoku. Filip Rybkowski rozwija konceptualne projekty, z którymi zapoznać się można na wystawach w Bunkrze Sztuki w Krakowie, czy galerii Henryk.

VI PMS „Świeża Krew” / Wystawa finałowa
Galeria Sztuki Socato, Pl. Solny 11, Wrocław
9.09-10.10.2016
ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE: Paweł Czekański, Karol Gawroński, Natalia Jamróz, Alicja Jaworska, Edyta Kowalewska, Damian Kucaba, Magdalena Lara, Agnieszka Majewska, Dorota Winiarska-Morawiec, Iwona Ogrodzka, Martyna Pająk, Kamil Pieczykolan, Agata Przyżycka, Agnieszka Rowińska.
Kuratorka: Karolina Jaklewicz, producent: Magdalena Bobko

LAUREACI VI PRZEGLĄDU:
* Grand Prix Malarstwa - Edyta Kowalewska „Przedstawienie niewidzialnego II”
* Grand Prix Form Przestrzennych – Martyna Pająk „Własne centrum”
* I Nagroda – Iwona Ogrodzka „Lot”
* Nagroda Kolekcjonera – Kamil Pieczykolan „I am what’s all around me”
* Nagroda Publiczności – Alicja Jaworska „Bezmiar”


PMS „Świeża Krew” / Laureaci z lat 2011-2015
Muzeum Współczesny Wrocław, Pl. Strzegomski 2, Wrocław
16.09 – 30.09.2016
Oprowadzanie kuratorskie: 24.09 (sobota), godz. 13.

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE: Natalia Bażowska, Agata Kus, Monika Mysiak, Filip Rybkowski, Justyna Smoleń.
Kuratorka: Karolina Jaklewicz, producent: Magdalena Bobko