25 Paź

Współczesne szkło wrocławskie na 5. aukcji Domu Aukcyjnego DAES

by Karolina Sobierajczyk

 

9 listopada w Pałacu Ballestremów odbędzie się aukcja szkła autorstwa współczesnych artystów wywodzących się z tzw. „Szkoły Wrocławskiej”. Bez wątpienia Wrocław uznać można za polską stolicę szkła artystycznego – tutejszy Wydział Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych dyktuje trendy w obróbce tego wymagającego i trudnego, ale zarazem niezwykle efektownego materiału.

Ponadto od kilku lat w stolicy Dolnego Śląska odbywa się prestiżowy Europejski Festiwal Szkła, na którym swe prace wystawiają artyści z całego Starego Kontynentu.

Pragnąc docenić kunszt wrocławskich artystów-szklarzy, Dom Aukcyjny DAES im właśnie poświęca pierwszą aukcję w nowym sezonie. Mistrzów starszego pokolenia reprezentować będzie Jerzy Chodurski z charakterystyczną dla swojej twórczości syntetyczną, „uskrzydloną” formą. Na aukcji znajdziemy również amorficzną rzeźbę Małgorzaty Dajewskiej, symbiozę kamienia i szkła w pracy Wojciecha Peszki, a także przywołujące antyczne ruiny kolumnady Kazimierza Pawlaka.

Warto wspomnieć o Mariuszu Łabińskim i jego wyrobach z pogranicza rzeźby i designu tworzonych w piecu hutniczym, a także Marzenie Krzemińskiej, która w bryłach szkła zatapia czarno-białe grafiki swojego autorstwa. Nie zabraknie również nazwisk uznanych twórców takich jak: Beata Mak-Sobota, Stanisław Sobota, Ryszard Więckowski, Tomasz Urbanowicz, czy też Maciej Zaborski.

Najdroższe obiekty, które będą oferowane na aukcji, wyszły spod ręki Czesława Zubera. Artysta ten działający we Francji od kilkudziesięciu już lat jest jednym z najbardziej znanych artystów-szklarzy na świecie. Jego prace znaleźć można w muzeach i kolekcjach prywatnych od Meksyku aż po Japonię. Oba dzieła jego autorstwa wystawiane na aukcji: forma przypominająca ludzką głowę z 2012 roku oraz Żądza z 2015 roku są prawdziwym rarytasem na polskim rynku sztuki. Charakteryzuje je typowy dla artysty, wypracowany w latach 80. XX wieku unikalny styl. Opracowując w sposób rzeźbiarski zwarte bryły szkła optycznego, Zuber stwarza świat fantastycznych stworów, jakby zapożyczonych z kart średniowiecznych bestiariuszy, nadając im jednak nasyconą, tęczową kolorystykę. Aukcja jest wyjątkową okazją, aby za jej pośrednictwem nabyć prace twórcy, który został w tym roku uhonorowany tytułem Doctora Honoris Causa przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Aukcja ta będzie wyjątkowa także przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Po raz pierwszy uczestnik aukcji będzie mógł nie tylko śledzić przekaz obrazu i dźwięku na żywo na ekranie swojego smartfona lub komputera, ale również zamienić tradycyjny, aukcyjny „lizak” na proste kliknięcie! Transmisję na żywo oraz możliwość licytowania online z dowolnego miejsca zapewniła wrocławska firma Artion sp. z o.o.

DAES, największy i najstarszy antykwariat we Wrocławiu przy Placu Kościuszki, od 2015 dom aukcyjny. Jedyny we Wrocławiu, w którym organizowane są licytacje sztuki dawnej. W ofercie aukcyjnej znajdują się nie tylko antyki, ale również dzieła artystów współczesnych.

Aukcja szkła artystycznego: 9 listopada, godz. 19.00, Pałac Ballestremów, ul. Włodkowica 4

Wystawa obiektów: 2–9 listopada, w godz. 13.00–19.00 (poniedziałek-piątek) i w godz. 12.00–16.00 (sobota-niedziela), Pałac Ballestremów, ul. Włodkowica 4, Wrocław, wstęp wolny

Katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie DAES: daes-antyki.pl

Licytacja online i śledzenie aukcji na żywo: panel.aukcjeisztuka.pl