26 Paź

SPUTNIK PHOTOS - Stracone terytoria. OSAD

by csw zamek ujazdowski

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na wystawę międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos Stracone terytoria. OSADPrezentacja w Zamku Ujazdowskim to pierwsza z cyklu wystaw, które powstaną w ramach projektu Stracone terytoria.

Na przestrzeni ośmiu lat, członkowie Sputnik Photos pracowali w byłych republikach ZSRR. Wynikiem ich pracy jest liczące kilka tysięcy fotografii archiwum, które stało się podstawą dla wystaw, książek oraz instalacji. Każde z nowo powstałych mediów będzie dotykać innego, ważnego dla obszaru postradzieckiego aspektu. Zdegradowane krajobrazy poligonów atomowych i kopalni uranu mieszają się tu ze świadectwami samoorganizacji ludzi, którzy na gruzach wczorajszego imperium budują nową codzienność. Weteranki minionych wojen sąsiadują z uchodźcami ze stref obecnych konfliktów. Granice coraz bardziej przesuwających się w stronę Zachodu krajów bałtyckich zderzają się z monumentalną architekturą despotyzmów, która m.in. w Azerbejdżanie powoli odtwarza znany sprzed lat kult jednostki.

Wystawie towarzyszą dwie publikacje: antysłownik terminów przed- i potransformacyjnych związanych ze Związkiem Radzieckim, przygotowany przez kilkudziesięciu autorów z całego świata: pisarzy, historyków, dziennikarzy, naukowców, kuratorów, artystów i politologów. Drugie wydawnictwo to publikacja fotograficzna, której narracja podąża tropem związków radzieckiej opresji z nauką, eksperymentem i relacjami człowieka z przyrodą.

kurator: Paweł Szypulski

koordynacja: Marta Szymańska, Paulina Kowalczyk

Sputnik Photos jest międzynarodowym kolektywem założonym w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego. Wypowiedź tę wspiera zespół kuratorów, pisarzy, grafików i animatorów kultury. Wychodząc od fotografii dokumentalnej, rozważają jej współczesne wymiary i funkcję, eksperymentują z formą i treścią.

Ważną sferą działań kolektywu są różnorodne formy edukacji wizualnej, które wspierają i promują młodych twórców z regionu.

Paweł Szypulski – kurator, badacz kultury wizualnej i twórca pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych. Autor książki „Pozdrowienia z Auschwitz”.

Organizator: Sputnik Photos
Współorganizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy wystawy: Profilab, Watchdocs

Patroni medialni wystawy: Krytyka Polityczna, Tygodnik Powszechny

Partner CSW: Hotel Regent

Patroni medialni CSW: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 

SPUTNIK PHOTOS
Stracone terytoria. OSAD

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Otwarcie wystawy: 21 października (piątek) 2016, godz. 19.00.
Wystawa trwa do 5 lutego 2017.
Andrei Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Adam Pańczuk