26 Paź

Wystawa Orixás - Pierre’a „Fátúmbíego” Vergera

by DCF domek romański

 

Wystawa Orixás, na którą składa się trzydzieści fotografii autorstwa Pierre’a „Fátúmbíego” Vergera, ukazuje różnorodne aspekty kultury obrzędowej joruba w Afryce Zachodniej, a także w Brazylii, jednym z wielu krajów Nowego Świata, gdzie kultura ta jest nadal obecna.

Pojęcia orixás i baba egun, oznaczające duchowe istoty, które uzyskały status bóstw, odnoszą się zarówno do rodowodu, jak i doświadczenia potomków tych mitycznych istot. Fotografie, powstałe w latach 1950–1960 podczas długich pobytów Vergera w społecznościach wyznawców religii joruba, dokumentują żywe doświadczenie religijne. Obrzędom prawie zawsze towarzyszą muzyka perkusyjna i taniec. Splot wielu sfer sensorycznych (słuchowej, ruchowej, dotykowej itd.) sprawia, że trudno podzielić je na kategorie i nazwać poszczególne konstytutywne części doświadczenia religijnego, które przenika życie codzienne wyznawców. Na przykład fenomen transu nadal stanowi wyzwanie dla zachodniego racjonalizmu, otwierając drogę do innych form cielesnego postrzegania doświadczenia religijnego, mającego cechy doświadczenia mistycznego, oraz wnosząc nowe wątki do dyskusji na temat roli religii i przodków. Chociaż kontekst religijny w krajach, o których tu mowa, bardzo się zmienił, praktyki religijne orixás i baba egun nadal odgrywają tam istotną rolę, stanowiąc łącznik pomiędzy światem przodków a współczesnością oraz niosąc ważne przesłanie dla dzisiejszego świata.

W czwartek 27 października o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, w którym udział weźmie Angela Elizabeth Lühning – dyrektor i badaczka Fundacji im. Pierre’a Vergera, doktor etnomuzykologii, antropologii i literatury iberoamerykańskiej Freie Universität w Berlinie (1989) oraz profesor etnomuzykologii w Szkole Muzycznej Uniwersytetu Federalnego Stanu Bahia (UFBA) w mieście Salvador w Brazylii. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Pierre Verger (ur. 1902, zm. 1996) był fotografem, etnografem i babalawo (kapłanem religii joruba ifá), który poświęcił swoje życie studiom nad afrykańską diasporą, m.in. zagadnieniom handlu niewolnikami, religii Nowego Świata wyrosłym z afrykańskich korzeni oraz przepływom kulturowym i ekonomicznym pomiędzy Afryką a Nowym Światem.

Kurator – Magdalena Mądra

13 października – 10 listopada 2016
Wernisaż: 27 października, godz. 18.00

Wystawę można oglądać od poniedzialku do soboty w godz.10.00-18.00.
Bilety 4 zł, ulg. 2 zł; na wernisaż i w poniedzialki wstęp wolny.