14 Gru

Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

by Daes

 

Wojciech Fangor, Jacek Malczewski, Jan Stanisławski, Zdzisław Beksiński, Teodor Axentowicz - to tylko kilka nazwisk z licznej grupy cenionych twórców, których dzieła będzie można nabyć 19 grudnia na aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny DAES. Oprócz XIX-wiecznych sreber i lamp pod młotek pójdą prace artystów awangardowych i współczesnych.

Zaprezentowany zostanie obraz M53 Fangora - jedna z abstrakcyjnych kompozycji powstałych w latach 60., które dla malarza stały się przepustką do sławy i nowojorskiego świata sztuki, a obecnie biją rekordy w sprzedażach aukcyjnych na rynkach światowych, jak i krajowych. Spośród jego prac o pulsującej, hipnotyzującej formie prezentowane dzieło wyróżnia przede wszystkich genialne zestawienie kolorów, jedno z najbardziej wysublimowanych w twórczości tego artysty.

Na aukcji nabyć będzie można również płótna z interesującą historią. Obraz Świątynia ptaka tajemnic (ok. 1927 r.) z cyklu Mistyka nieskończoności Bolesław Biegas zadedykował kustoszce Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu i w jej posiadaniu znajdował się od 1950 roku. Z kolei Władysław Jackiewicz kompozycją XIX/87 reprezentował Polskę w 1988 roku roku na Biennale w Wenecji.

Pasjonatów twórczości Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy też Wojciecha Gersona zainteresować mogą rysunki ich autorstwa, zdradzające biegłość w posługiwaniu się ołówkiem lub, co zaskakujące, długopisem. Natomiast spośród rzemiosła artystycznego godna uwagi jest elegancka, srebrna buliera (ok. 1840 rok) firmy Stephan Mayerhofer & Carl Klinkosh.

DAES, największy i najstarszy antykwariat we Wrocławiu przy Placu Kościuszki, od 2015 dom aukcyjny. Jedyny we Wrocławiu, w którym organizowane są licytacje sztuki dawnej. W ofercie aukcyjnej znajdują się nie tylko antyki, ale również dzieła artystów współczesnych.

Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego: 19 grudnia, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DAES, ul. Piękna 28-34 lok. 1, Warszawa

Katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie DAES: www.daes-antyki.pl/