14 Cze

Małgorzata Dawidek - BIOMETRIA I INNE OPOWIADANIA (esej performatywny)

by Galeria Entropia

 

„Biometria i inne opowiadania” to esej performatywny złożony z serii wizualnych i tekstowych epizodów. Problematyka działania odnosi się do relacji pomiędzy architekturą ciała, języka i przestrzeni.

Metoda pracy artystki oparta jest na rysunkowo-słownym dialogu z otoczeniem i sobą samą. Usytuowane w przestrzeni galerii kluczowe punkty performance'u utworzą rodzaj diagramu, który stanie się widocznym śladem ruchów artystki i prowadzonej przez nią narracji.

działanie: 5.06.2017 godz. 18.00 | poniedzialek

przestrzeń i ślady po działaniu: 6–9.06.2017

kurator: Mariusz Jodko

Galeria Entropia Wrocław ul. Rzeźnicza 4 

www.entropia.art.pl

https://www.facebook.com/galeria.entropia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 71 3444 634

________

Małgorzata Dawidek - artystka wizualna, historyczka sztuki. Absolwentka Malarstwa (1996-2001) i Krytyki Artystycznej (1997-2002) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku obroniła doktorat z historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2015 roku prowadzi badania doktorskie na Slade School of Fine Art / UCL w Londynie.

W swojej pracy artystycznej Małgorzata Dawidek skupia się na studiowaniu konfliktu pomiędzy cielesnością a językiem dyskursywnym. Bada reakcje ciała na warunki otoczenia i czyta ciało jako formę tekstową, repozytorium pamięci indywidualnej i zbiorowej. Analizuje kwestie związane ze świadomością językową, barierami i możliwościami języka i ciała. Interesują ją ograniczenia tych dwóch bytów – skrajne stany cielesności i zderzona z nimi potrzeba komunikacji werbalnej.

W swojej praktyce artystka łączy różne media – tekst, rysunek, malarstwo, video, performance i fotografię.

Małgorzata Dawidek jest także badaczką literatury alternatywnej, autorką artykułów i książek na temat tekstu wizualnego, m.in. „Odprysk poezji”

(Kraków 2012), „Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967” 

(Kraków-Wrocław-Warszawa 2012).

Stypendystka m. in. The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2010) oraz Młoda Polska (2012). Laureatka nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę doktorską z dziedzin o kulturze (2010). W 2016 roku została nominowana do nagrody Jerwood Drawing Prize przyznawanej przez brytyjską Jerwood Visual Arts Foundation.

Mieszka i pracuje w Londynie.

www.dawidek.art.pl