17 Paź

OSOBLIWE - Wystawa w krakowskim Muzeum Historii Fotografii

by Muzeum Historii Fotografii

 

Do 31 grudnia w krakowskim Muzeum Historii Fotografii trwa wystawa Osobliwość. To zagadkowa cecha niektórych fotografii. To ona sprawia, że w ich kierunku ciążą myśli i spojrzenia. Osobliwość może być przez wielu podzielana, choć zwykle jest osobista; nie sposób jej zmierzyć ani przyszpilić. Wydaje się, że osobliwość czasami majaczy w dialogu obrazów i słów, że to sytuacja, w której przedmiot zyskuje podmiotowość i zaczyna z oglądającym rozmowę

Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, nie wiadomo-po-co-zrobionych, a nawet źle zrobionych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku, które w fotografii trzeba traktować z respektem.

Autorzy wystawy nie skupiają się na tradycyjnych zagadnieniach preegzystencji zarejestrowanych ludzi, przedmiotów, sytuacji. Zachęcają do zaangażowania wyobraźni i potraktowania prezentowanych zdjęć jako nowych, otwartych, autonomicznych światów. Pozwalają sobie nie trzymać się faktów i głośno mówić o natrętnych skojarzeniach, również tych z kosmosu.

Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim.

Wystawa oraz towarzysząca jej promocja katalogu zostały wpisane do programu wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada.

Muzeum Fotografii w Krakowie

ul. Józefitów 16

Czas trwania wystawy: 30.09–31.12.2017

Czynne:

środa - piątek 11:00 - 18:00

sobota - niedz. 10:00 - 15:30

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Kuratorzy wystawy: Bartosz Flak, Marta Miskowiec.

Koordynator wystawy: Bartosz Flak.

Aranżacja wystawy - Ewa Satalecka.

Współpraca: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Partner: Festiwal Conrada www.conradfestival.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.