24 Paź

"Przeżycia wewnętrzne" – Dominika Graboś w Galerii BB

by Galeria BB

 

Jeszcze do 5 listopada czynna jest wystawa, zorganizowana w ramach Play with Glass – European Glass Festival. Słowa, spojrzenia, drobne rozczarowania... Codzienne zdarzenia, które uwierają, ale są na tyle błahe, że można je zignorować – usunąć jak drzazgi, które wbijają się w palec.

Boli, ale gdy już je wyjmiemy, szybko o nich zapominamy. Problem pojawia się, gdy nie potrafimy tego zrobić. Zaczyna boleć palec, ręka, ciało...

Mały problem urasta do rangi wielkiego. Czujemy się nim coraz bardziej przygnieceni, ale zamiast pozbyć się go i wyrzucić z siebie emocje, kumulujemy je nadal w sobie. Każde niewypowiedziane słowo narasta w nas i „rozpycha” od środka. Próbuje się wydostać, ale więźnie w gardle.

Emocje, które przeżywamy, wpływają na nasze ciało – gdy czujemy się szczęśliwi, jesteśmy rozluźnieni i zrelaksowani. W wyniku stresu spinamy mięśnie, a im dłużej trwa ten stan, tym bardziej nasze ciało sztywnieje. Stajemy się coraz bardziej skuleni.

W moich pracach obrazuję stany, do których doprowadzamy się pod wpływem codziennego stresu. W instalacji „Przeżycia wewnętrzne” najważniejszym elementem jest czarna kula. Przedstawiana w różnych kontekstach, obrazuje moje osobiste przeżycia, wynikające z obcowania z otaczającą mnie rzeczywistością.


DOMINIKA GRABOŚ
Ukończyła Liceum Plastyczne w Zespole szkół Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej ze specjalnością szkło, 2012. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2017. Udział w festiwalach designu: Gdynia Design Days, Gdynia, 2016; Łódź Design Festival, Łódź, 2016; Wawa Design Festival, Warszawa, 2016. Obecnie pracuje w Manufakturze Szkła Puck Glas w Pucku.

Galeria BB, ul. Jatki 3–6, Wrocław

wystawa czynna: 10.10.2017 – 5.11.2017; otwarcie: 18.10.2017 – środa – godzina 20.00