23 Sty

FRIDA - ŻYCIE, SZTUKA, REWOLUCJA - spektakl

by Jakub Przebindowski

 

FRIDA - ŻYCIE, SZTUKA, REWOLUCJA to teatralny projekt inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. W związku z tegoroczną 110-tą rocznicą urodzin artystki pragniemy przybliżyć jej osobę i twórczość.

Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebindowskiego, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. W roli Fridy Kahlo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny. Część zdjęć video art, zostanie zrealizowana w Pałacu w Nieborowie. To właśnie tutaj Diego Rivera, bez którego opowieść o Fridzie nie byłaby pełna, zamieszkał podczas swojej powojennej wizyty w Polsce. Przypadająca w tym roku 60-ta rocznica śmierci tego wielkiego, meksykańskiego artysty stanowi dodatkowy powód, dla którego powstaje ten teatralny projekt.

Nigdy nie malowałam snów.
Malowałam swoją rzeczywistość.
Frida Kahlo

REALIZATORZY:
Scenariusz i reżyseria - Jakub Przebindowski
Scenografia - Witek Stefaniak
Kostiumy i stylizacje - Martyna Kliszewska
Choreografia - Anna Głogowska
Muzyka - Ygor Przebindowski
Zdjęcia - Katarzyna Chmura
W roli Fridy Khalo - Martyna Kliszewska

KOMITET HONOROWY SPEKTAKLU:
Edward Dwurnik
Marek Keller
Rafał Olbiński

Jakub Przebindowski - aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do teatru. Zadebiutował w filmie Andrzeja Wajdy „Wielki Tydzień”. Z reżyserem tym spotkał się w pracy jeszcze kilkakrotnie („Bigda Idzie”, „Makbet”, „Katyń”). Związany z teatrami Krakowa (Narodowy Teatr Stary, Teatr STU) oraz teatrami warszawskimi. Autor sztuk teatralnych granych na polskich scenach („BOTOX”, „Hiszpańska Mucha”, „Być jak Elizabeth Taylor”). W roku 2016 ukazała się jego książka „Miasto O. Pocztówkowy Alfabet Opola”. W swojej pracy często odnosi się do zjawisk popkulturowych, przywołując współczesne postaci świata sztuki w szerokim aspekcie kulturowym.

Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i grafiki ASP w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi w sztuce „Prorok Ilija” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W teatrze tym pracowała min. z Kazimierzem Dejmkiem, Janem Polewką, Pawłem Miśkiewiczem. Obecnie gra na scenach teatrów warszawskich oraz na innych scenach w Polsce (Zazdrość, Hiszpańska Mucha, Być jak Elizabeth Taylor). Pracując w teatrze pozostaje nadal czynna jako malarka. Wystawiała swoje prace min. w warszawskiej Galerii Kuratorium, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie, Galerii Oblicza w Rybniku, a także na XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt teatralny „FRIDA” będzie pierwszą próbą połączenia jej aktorskich i malarskich pasji.

Witold Stefaniak - absolwent Europejskiego Liceum Charles de Gaulle w Dijon. W 2006r. ukończył z wyróżnieniem École Nationale Supérieure d'Art we Francji, na wydziale Projektowanie przestrzeni”. Stypendysta Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie oraz Nagoya University of Arts w Japonii. Zajmuje się scenografią, aranżacją wnętrz oraz projektowaniem mebli. Autor scenografii do spektakli teatralnych min: "Hiszpańska mucha", "Lekko nie będzie", "Jak nie oszaleć z facetem", "Być jak Elizabeth Taylor", "Vladimir", "Żona potrzebna od zaraz".

Anna Głogowska - tancerka zawodowa i choreograf, przez wiele lat prowadząca programy telewizyjne "Got To Dance" oraz "Dancing With The Stars", obecnie primaballerina programu "Jaka To Melodia", ekspert programu "Pytanie Na Śniadanie" oraz pierwszoplanowa tancerka wielu spektakli teatralnych i estradowych. Pracuje również jako choreograf współpracując z polskimi teatrami.

Ygor Przebindowski - absolwent wydział jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Współpracuje z teatrami warszawskimi min.: Studio, Dramatycznym, Lalka, Och-teatr, teatrem Montownia. W 2012 roku ukazał się jego autorski album "Powidoki”[1],z udziałem czołowych artystów polskiej sceny jazzowej. W 2014 roku wyszła druga jego płyta "Powidoki Powstania Warszawskiego". Wraz z DJ Adamusem zajmuje się oprawą muzyczną telewizyjnego show Kuba Wojewódzki [2] .

 

    DATY GRANIA SPEKTAKLU:

 - 16 LUTY 2018 Warszawa Centrum Kultury PROM

 - 24 LUTY 2018 Rydułtowy Centrum Kultury

 - 24 MARZEC 2018 Konstancin

 - 21 WRZESIEŃ 2018 Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej