12 Maj

LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 2018

by Galeria Sztuki w Legnicy

 

Rozpoczął się 39 Legnicki Festiwal SREBRO – jeden z największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W 9 przestrzeniach zgromadzono łącznie ponad 2000 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa ponad 500 artystów z 34 krajów świata, głównie Europy, ale też z Japonii, Tajwanu, USA, Australii i Egiptu.

Główną imprezą Festiwalu jest 27. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej ILUZJA, w którym wzięło udział blisko 300 twórców z całego świata. Najlepsze prace można oglądać w Galerii Sztuki przy Placu Katedralnym, a „salon odrzuconych” tradycyjnie gości w Holu Starego Ratusza.

Wśród innych prezentacji warto obejrzeć m.in. wystawy indywidualne projektantów z Polski i  Europy (Alain Roggeman, Andrzej Jacyszyn, Bartek Chmielewski, Georg Dobler, Katharina Dettar, Michalina Owczarek, Ruudt Peters, Tamara Grüner). Tutaj szczególnie polecamy prezentacje: Ruudta Petersa, który pokazuje swoje prace w przestrzeni zaaranżowanej na makrokosmos, gdzie biżuteria unosi się w szklanych „planetach” między kraterami, gejzerami i bulgoczącymi źródełkami; Tamary Grüner, która w swoich pracach po mistrzowsku łączy materiały naturalne i sztuczne oraz Georga Doblera - wybitnego niemieckiego artysty, który na retrospektywnej wystawie pokazuje swoje najbardziej charakterystyczne prace od minimalistycznych, geometrycznych form po kompozycje z użyciem szlifowanych, dużych kamieni i odlewów z motywami roślinnymi. Oprócz tego polecamy wystawy grupowe, m.in. prezentację 7 złotniczek zafascynowanych kamieniem z grupy Astonish, ekstrawagancką, awangardową wystawę artystów z Dialogue Collective czy prace znakomitych twórców z Polski i świata zainspirowane bursztynem i projektami Leonarda da Vinci, które podziwiać można na wystawie Amber & Leonardo. Szczególnie zachęcamy też do odwiedzenia prezentacji firmowanej przez Kupniewscy & Art Collective, na której oprócz biżuterii tych znakomitych polskich artystów-złotników, podziwiać można szkło artystyczne Magdaleny Pejgi, rzeźby Dariusza Szafrańskiego, kolekcję ubioru Magdaleny Arłukiewicz oraz fotografie Antona Groscha. A to tylko niektóre z mnóstwa prezentacji i innych wydarzeń odbywających się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Poza tradycyjnymi wystawami zapraszamy również do udziału w wydarzeniach towarzyszących, czyli m.in. seminarium teoretycznym, pokazie filmowym, warsztatach i koncercie. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są darmowe.

Serdecznie zapraszamy szczególnie na kulminację Festiwalu w dn. 18 i 19 maja, kiedy to odbędą się wernisaże wszystkich wystaw oraz większość wydarzeń towarzyszących z intronizacją Złotego Palucha włącznie.

„Srebrne” wystawy tradycyjnie oglądać można w Galerii Sztuki, Holu Starego Ratusza, Galerii Srebra „Pod Przepiórczym Koszem”, Muzeum Miedzi, Galerii Satyrykon, LCK Akademii Rycerskiej, Galerii Ring, Otwartej Pracowni Sztuki, Hotelu Qubus i na „Stacji Kultura”, czyli Galerii Kolei Dolnośląskich.

LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 2018

1 MAJA – 10 CZERWCA

KULMINACJA: 18 – 19 MAJA

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Tel. 76 862 09 10; www.silver.legnica.pl