28 Lis

"PL 100" w Galerii Ring | 30.11 Legnica

by

 

30 listopada, o godz. 18:00 w Galerii Ring (Rynek 12) wyjątkowe wydarzenie – finisaż wystawy PL100.

Ta okolicznościowa prezentacja, zorganizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jest niepowtarzalną okazją obejrzenia prac biżuteryjnych polskich twórców powstałych na przestrzeni ostatnich 100 niepodległych lat, z różnych przyczyn ważnych dla rozwoju polskiej sztuki złotniczej oraz spotkania twórców biżuterii z całej Polski. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Archiwum ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, kolekcji prywatnej Andrzeja Szadkowskiego, kolekcji prywatnej Tomasza Zaremskiego, Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy oraz prywatnych kolekcji artystów.

 

 PL 100 to przekrojowa i okolicznościowa prezentacja polskiej biżuterii artystycznej, przygotowana w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie sposób w 100 obiektach wyczerpująco i obiektywnie zawrzeć tak bogatej historii polskiej biżuterii, pełnej meandrów estetycznych i treściowych, jakże często warunkowanych okolicznościami zewnętrznymi – społecznymi, artystycznymi, politycznymi. Dlatego wystawa z założenia miała być impresją na temat tej pięknej, acz niedocenionej dziedziny sztuki, czy jak wolą inni – dizajnu. Zawiera 100 obiektów powstałych w Polsce w ostatnim stuleciu. Jest to zbiór bardzo różnorodny, pokazujący i prace prekursorów polskiego złotnictwa artystycznego z okresu międzywojnia, i te późniejsze, świadczące o intensywnym i oryginalnym rozwoju sztuki złotniczej w okresie powojennym. Nie brakuje także najnowszych realizacji autorstwa znanych i cenionych artystów współczesnych, obrazujących aktualne tendencje i kierunki rozwoju biżuterii. Na wystawie znalazły się więc prace wykonane zarówno w tradycyjnych technikach i materiałach, jak i te eksperymentalne, zarówno o funkcjach stricte estetycznych, jak i te będące ważnymi komunikatami w sprawach społecznych. Wyboru prac na wystawę dokonało grono wybitnych artystów i ekspertów z dziedziny biżuterii artystycznej. W tym miejscu pragniemy podziękować konsultantom, którzy wskazali prace na wystawę: Andrzejowi Bossowi, Sławomirowi Fijałkowskiemu, Sarze Gackowskiej, Marcie Hryc, Pawłowi Kaczyńskiemu, Małgorzacie Kalińskiej, Sergiuszowi Kuchczyńskiemu, Magdalenie Kwiatkiewicz, Annie Sado, Andrzejowi Szadkowskiemu, Marcinowi Tymińskiemu, Jarosławowi Westermarkowi, Arkowi Wolskiemu i Tomaszowi Zaremskiemu. Dziękujemy, że zechcieli Państwo przyczynić się do powstania wystawy PL100. Dziękujemy również osobom i instytucjom, które użyczyły prace na wystawę. 

Pochodzą one z: Kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, kolekcji prywatnej prof. Andrzeja Szadkowskiego, kolekcji prywatnej Tomasza Zaremskiego.

Monika Szpatowicz, Zbigniew KraskaGaleria Sztuki w Legnicy

Plac Katedralny 1/1

59-220 Legnica