09 Sty

Dvj Tomasz Mniamos „Psychodynamiczne Fluktuacje”

by Galeria FOTO-GEN

 

Tomasz Mniamos (wł. Stępień, ur. 1969r.) to artysta wszechstronny odnajdujący swoje zainteresowania w medium fotografii, grafiki komputerowej, video i muzyki elektronicznej, założyciel formacji SAD (Stowarzyszenie Antydebilne Disco) i Acid TV.

W latach 80. działalność Mniamosa koncentrowały się głównie na działaniach rejestrujących zastaną rzeczywistość. Artysta stał się jednym z pionierów street-artu, skupiającym się przede wszystkim na tworzeniu za pomocą szablonu. Wniósł wówczas również duży wkład w rozwój raczkującego jeszcze w tym okresie środowiska dj-skiego i vj-skiego.

Na wystawie można zobaczyć najnowszy cykl nazwany „Fluktuacje” zarówno w wydaniu barwnym jak i w czerni i bieli, cykl „Wodne wariacje”, ale także prace z okresu lat 80. czyli początku artystycznego zainteresowania fotograficznym medium, już wtedy przecież niekonwencjonalne. Mniamos w tych cyklach zawiera fotografie dokumentujące miejsca z jego podróży Japonii i Ameryki; przekaz ten nie jest czystą dokumentacja lecz tylko „zaczynem” do osobistego wyrażenia osobistych emocji.

Prace Mniamosa to zebranie śladów miejsc, które zrobiły na nim wrażenie, stały się pretekstem do opowieści i wyrażenia swojego zdania, stały się znaczącym polem semantycznym i artystyczną inspiracją.

Oglądając te prace zastanawiałem się, czy można je nazwać… bo idąc za definicją z Wikipedii słowo oznacza technikę artystyczną polegającą na wykonaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw jak fotografia, gazeta, tkaniny itp. drobnych przedmiotów. Są one naklejane na podkład płótno lub papier i łączone technikami plastycznymi farbą olejną , farbą akrylową i innymi.

Słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego czasownika (sklejać), a w pracach Mniamosa mamy raczej do czynienia z budową nowej kompozycji, która składa się z wybranych świadomie fragmentów fotografii i za ich pomocą emocjonalnego wyartykułowania swojego zdania np., na temat kosmosu. Można by też nazwać tą technikę grafiką komputerowa, ale jednak chyba jest tu coś i z grafiki i kolażu.

Kurator wystawy: Andrzej Rutyna, ZPAF

W trakcie wernisażu, w piątek 11.01.19 o godzinie 18, japońska aktorka Teatru Kabuki, Yumi Sato wykona performance „Sepuku Samuraja”, a chilloutową oprawę muzyczną wydarzenia zapewni DJ Technik 303.

 

Data

11 stycznia – 08 lutego 2019

Wernisaż: 11.01.2019, godz. 18.00

Miejsce
Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Galeria czynna

Od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00; sobota-niedziela w godz. 11.00-19.00

Bilety

Normalny 4 zł, ulgowy 2 zł