12 Kwi

Galeria Prozy – wystawa Alicji Rosé „Północ. Przypowieści"

by Galeria Prozy

 

Galeria Prozy zaprasza na wyjątkową i niezwykle poetycką wystawę. Od 13 kwietnia do 23 maja w klubie PROZA będzie można oglądać wystawę ilustracji do książki „Północ. Przypowieści” autorstwa Alicji Rosé, poetki, ilustratorki i tłumaczki, laureatki Warszawskiej Nagrody Literackiej za ilustracje do książki „Ten i tamten” Magdaleny Tulli. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Śmigielska. Współpraca: Jagoda Malanin.

 

 

Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19.00 w klubie PROZA. Wydarzeniu towarzyszył będzie recital Karola Woźniaka.

 

„Północ. Przypowieści” to ilustrowany tom wierszy, który powstał w trakcie czteroletnich podróży po krajach skandynawskich i bałtyckich. Jak mówi autorka: „Książka jest próbą zrozumienia, co to znaczy być Europejczykiem dzisiaj. Kiedyś centrum Europy to były Ateny (a może Jerozolima, jak pragnie Lew Szestow). Później Rzym, Paryż. A dzisiaj? Niekoniecznie Bruksela. I co spaja Europę, co stanowi o jej europejskości? Postrzega się Europę często na osi Wschód – Zachód. Chciałam zobaczyć inną Europę, odwrócić oś na Północ – Południe. Widzę początek Europy na Południu – zarówno judaizm, chrześcijaństwo, jak i myśl filozoficzna – narodziły się na Południu. Ciekawa byłam, co się dzieje na Północy. Odkryłam, że są miejsca, gdzie jeszcze należy czuć pokorę wobec przyrody. Motywem przewodnim książki jest woda - poświęciłam cykl wierszy, których tytuły wzięły się od nazw jezior bądź rzek. Wiersze są zapisem mojej wędrówki, przemyśleń, spotkań. Ilustracje są dokumentacją prawdziwych sytuacji. W podróży robiłam szkice ludzi nad jeziorem, na plaży, skaczących do morza, przytulonych w słońcu nad wodą, nagich w saunie. Potem przez kilka miesięcy pracowałam nad ilustracjami na rezydencji artystycznej Serlachius w Finlandii, gdzie na koniec otworzyłam wystawę”. Książka ukaże się w maju nakładem wydawnictwa Znak. 

 

Galeria Prozy to nowa stała przestrzeń wystawiennicza dla młodych twórców sztuk wizualnych, współprowadzona przez Wrocławski Dom Literatury i Niezależna inicjatywa kuratorska ŁADNE. Prezentowane są tu ilustracje, rysunki, grafiki oraz fotografia w wykonaniu wrocławskich, bądź związanych z miastem artystów. Założeniem galerii jest pokazywanie przede wszystkim prac młodych artystów, w tym debiutantów, osób tworzących oryginalne projekty, a nie mających jeszcze szans zaistnieć w dużych galeriach. 

 

Alicja Rosé – poetka, ilustratorka, tłumaczka. „Kocia książka" z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Za ilustracje do książki „Ten i tamten” Magdaleny Tulli (Oficyna Wydawnicza Wilk&Król) otrzymała Warszawską Nagrodę Literacką Przekłada wiersze i eseje z języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, norweskiego. Przekłady, wiersze i eseje publikowała w „Kulturze Liberalnej”, „Zeszytach Literackich”, „Wierszach w metrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Lighthouse Journal”, „Carteggi Letterari”, „Twórczości” i „Więzi”. Przekłady literatury norweskiej ukazały się w „Czasie Literatury” oraz „Dekadzie”.

 

Karol Woźniak (1997) – to pochodzący ze Wschowy gitarzysta klasyczny. Aktualnie student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary jednego z najwybitniejszych polskich pedagogów - prof. Piotra Zaleskiego. Na gitarze gra od 11 lat, aczkolwiek jego pasja do tego instrumentu zrodziła się o wiele wcześniej. Wykonuje zróżnicowany repertuar, od muzyki dawnej aż po współczesną, nie stroni również od muzyki rozrywkowej, jazzu. Jest laureatem wielu konkursów gitarowych, bierze czynny udział w koncertach. W lutym bieżącego roku, jako członek kwartetu gitarowego, wykonał wraz z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej Concierto Andaluz Joaquina Rodrigo. W programie koncertu znajdą się utwory skomponowane głównie w XX wieku. 

Katarzyna Śmigielska – kuratorka Galerii Prozy, założycielka Niezależna inicjatywa kuratorska ŁADNE, wychowanka Pracowni Reja 17 we Wrocławiu, urbanistka, malarka, rysowniczka i ilustratorka oraz pedagog. Aktualnie kończy również podyplomowe studia z Mediacji Sztuki Współczesnej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na co dzień pracuje w urzędzie, a także uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, rzeźbi i pisze. 

 

Jagoda Malanin – druga połowa serca Galerii Prozy – współpracuje z NIK ŁADNE praktycznie od początku jej powstania, zarządza stroną NIK ŁADNE. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia oraz studentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Iberystka, mieszka we Wrocławiu, specjalizuje się w fotografii i wideoinstalacji. .