07 Sie

XII Art Naif Festiwal

by Redakcja

 

Jeszcze do 23.08.2019 w Galerii Szyb Wilson w Katowicach można oglądać pełną kolorów, optymizmu i ożywczości sztukę artystów naiwnych z całego świata (także z Polski), sztukę płynącą „prosto z serca do serca”, czyli XII Art Naif Festiwal. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym przez Fundację Eko-Art Silesia oraz Galerię Szyb Wilson już od dwunastu lat. Z roku na rok przyciąga coraz większe grono miłośników sztuki naiwnej (podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Galerię odwiedziło około 40 000 osób). Na wystawie zaprezentowanych jest około 1500 prac (malarstwo, rzeźba, ceramika, witraże, mozaiki) stworzonych przez ponad 400 artystów z 46 krajów. W każdą środę Festiwalu odbywają się atrakcyjne warsztaty plastyczne dla dzieci. Festiwal nie tylko gromadzi w jednym miejscu prace artystów z całego świata ale stwarza również okazję do ich zakupu.

 

Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic jest Kolumbia. Nie zabrakło również reprezentantów innych krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Brazylii, Ekwadoru, Urugwaju czy Wenezueli. Wystawie głównej towarzyszyszą wystawy  zorganizowane przez Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Łódzki Dom Kultury, a także wystawa jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy ludowych – Adama Zegadły.

Finisaż XII Art Naif Festiwalu odbędzie się 23 sierpnia o godz. 18:00. Podczas finisażu zostanie ogłoszony zwycięzca tegorocznej edycji, który namaluje obraz promujący XIII Art Naif Festiwal oraz kraj przewodni w 2020 r. Pośród dzieci biorących udział w warsztatach plastycznych oraz osób głosujących rozlosowane zostaną nagrody. Wieczór uświetni koncert zespołu Pedro y Mari (godz. 19:00) oraz koncert Bienek/Mucha Insects FX (godz. 17:00). Szczegółowy program atrakcji znajduje się na stronie: www.artnaiffestiwal.pl